ANKARA HABERLERİ

Stressiz sancısız suda doğum

Doğahan GİRİTLİOĞLU
09.10.2020 - 21:13 |Son Güncelleme :

Kadın Hastalıkları, Perinatoloji ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Şenol Kalyoncu, özellikle daha önce doğum yapmış hamile kadınlara ‘suda doğum’ uygulamasını tavsiye etti. Kalyoncu, suda doğumun hem bebek hem de anne için daha stressiz ve sancısız gerçekleştiğini söyledi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

‘Suda doğum’, son yıllarda adı sıklıkla duyulan ancak uygulamaya gelince anne adaylarının çekindiği bir yöntem. Sağlık Bakanlığı’nın, normal doğum oranını arttırmak amacıyla teşvik ettiği bu yöntem, Ankara’da da devlet ve özel hastaneler tarafından uygulanıyor. Yapılan araştırmalar da suda doğum yapan annelerin, doğumdaki medikal müdahalelere(suni sancı gibi) daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor. Peki, suda doğumun faydaları neler? Kimler suda doğum tercih etmeli? İşte merak edilen bu soruların yanıtını, Op. Dr. Şenol Kalyoncu, Hürriyet Ankara okurları için yanıtladı.

Stressiz sancısız suda doğum

SANCI VE KAYGI AZALIYOR

“Küvete doldurulan 37 derece sıcaklıktaki su, anne adayının kaslarının gevşemesini, stres seviyesinin azalmasını sağlayarak, doğum sancılarını ve kaygıyı azaltır. Diğer doğum türleri ile aynı oranda riskler taşıdığından güvenle tercih edilen bu yöntem sayesinde kan akımı artar, böylece rahim içinde olan kasılmalar rahatlıkla düzene girer. Sıcak suyun etkisiyle bebeğin dünyaya gelişi sırasında oluşabilecek vajina yırtılması riski azalır. Daha sakin bir doğum deneyimi yaşanıyor.

DAHA SAKİN BİR DOĞUM

Suyun sağladığı doğal rahatlatıcı ortam sayesinde hem anne hem de bebek daha az travmaya maruz kalır. Rahim içinde su dolu bir kesecikte yer alan bebek, benzer sıcaklıkta su ile dolu bir havuzun içinde doğduğundan daha az ağlar ve daha sakin olur. Suda doğum bebek için anne karnı dışındaki ortama daha yumuşak bir geçiş imkânı tanır. Araştırmalar suda doğum yapan annelerin doğumda yapılan suni sancı, epidural anestezi gibi medikal müdahalelere daha az ihtiyaç duyduğunu ortaya koyuyor.”

Stressiz sancısız suda doğum

KİMLER TERCİH ETMELİ

“Daha önce doğum yapmış, iki veya üçüncü doğumunu yapacak anne adaylarına önerebilirim. Ancak gerekli kontroller yapıldıktan sonra elverişliyse ilk doğumda da düşünülebilir. 37’nci haftasını geçmiş anne adayları için düşünülebilir.”

Stressiz sancısız suda doğum

NASIL GERÇEKLEŞİR?

Suda doğum için özel olarak hazırlanmış jakuzili havuzlarda vücut ısısıyla aynı olduğu kabul edilen 37 derece suyun içerisinde doğum gerçekleştirilir. Hastanın başında uzman doktor ve bir hemşire sürekli bulunarak sık aralıklarla nabız, tansiyon ve bebek kalp atımlarının kontrolü yapılır. Diğer yöntemlerde sırt üstü yatan anne adayı, suda doğumda kendisini güvenli ve rahat hissettiği herhangi bir pozisyonda doğumu gerçekleştirebilir. Su altında gerçekleşen operasyonun ardından bebeğin tüm bedeni doğurtulması beklenir ve 10-20 saniye içinde sudan çıkarılır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Stressiz sancısız suda doğum hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2020 tarihinde saat 21 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Stressiz sancısız suda doğum haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2022, Pazar
 • İmsak
  06:30
 • Güneş
  07:57
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı