ANKARA HABERLERİ

Solo festivali başladı

Haşim KILIÇ
20.09.2020 - 01:14 |Son Güncelleme :

3. Solo Çağdaş Dans Festivali, açılış gecesi ile başladı. CerModern Açık Hava Sahnesi’ndeki gecede beş farklı dansçı ve grup, görsel şölen sundu.

Haşim KILIÇ

Festivalin açılışında konuşan CerModern Kültür ve Sanat Programları Yönetmeni Zihni Tümer, bu yıl festivale 9 ülkeden 17 dansçının katıldığını belirtti. Tümer, konuşmasında şunları söyledi: “Belki birkaç aydır Türkiye’de yapılan ilk uluslararası etkinlik olacak. Biz CerModern olarak bu festivalde solo dansın içeriğini anlatabilmek, nereye gidebileceği hakkında fikir vermek, pandemi sonra ifade biçiminde her birimizin nasıl değişeceği hususunda yerinden bir mesaj vermek istedik. Dansçılarımızın bazıları ülkelerine döndüklerinde 14 gün karantinada kalmayı kabul ederek festivale katıldı” diyerek festival katılımcılarına teşekkür etti.

SANATIN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Festivalin danışma ekibinde yer alan Deniz Alp, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü hatırlatarak, “Hayat damarlarımızın en önemlilerinden birini koparmadan pandemi ile başa çıkmak çok güzel. Böyle bir dönemde sizlerin desteğiyle sanatın iyileştirici gücü bizi güçlü kılmaya devam ediyor” dedi. Galip Emre ise “Üçüncüsü düzenlenen Solo Dans Festivali, sanatın her koşulda toplumları birleştirdiği bir platform olmaya devam ediyor” diye konuştu. Özgür Adam İnanç da, “Bu enerjinin damarlarımızda akmasına izin verdiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Solo festivali başladı

Gecenin ilk performansını Lüksemburlu grup Vedanza Company yaptı. Emanuela Lacopini ve Saju Hari’den oluşan grup, ‘Patlama’ isimli gösterileriyle büyük beğeni topladı.

Solo festivali başladı
Polonyalı dansçı Marta Kosieradzka, ‘Elektronik Deniz Kızı’ isimli 9 dakikalık bir gösteri sundu.

Solo festivali başladı
Ankaralı dansçı Halil İbrahim Aygün, ‘Whiplash’ filminden esinlenerek hazırladığı ‘Not quite my tempo’ isimli performansıyla büyük alkış aldı.

Solo festivali başladı
Polonyalı dansçı Anna Akabalı, ‘Esrarengiz’ adlı gösterisiyle anne-çocuk ilişkisine farklı bir bakış açısı sundu.

Solo festivali başladı
Gecenin kapanışını Asya Canbulat, ‘Cam’ isimli gösteriyle yaptı.

FESTİVALDE BUGÜN

*Miriam Engel (İsrail): 19.15

*Beril Baştürk (Türkiye): 20.00

*Ufuk Fakıoğlu (Türkiye): 20.15

*Krystna Slobodianiuk (Ukrayna): 20.25

*Buğuhan Akbulut (Türkiye): 20.35

*Adrijana Danchevska (Makedonya): 20.55

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Solo festivali başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2020 tarihinde saat 01 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Solo festivali başladı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:04
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı