ANKARA HABERLERİ

Sokaktaki hayvanları unutmayalım

Ayça Gözde Çetin
30.11.2021 - 15:22 |Son Güncelleme :

HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, yaklaşan kış öncesi can dostlar için yardım çağrısı yaptı ve “Hayvanlar toplumun en zayıf halkası. Kış aylarında insanların biraz empati kurup bu hayvanlara yemek artıkları veya mama sağlamaları gerekiyor” dedi.

Ayça Gözde Çetin

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte, sokak hayvanlarının yemek bulma ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılama imkânlarının zorlaştığına dikkat çeken Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, vatandaşlara ve belediyelere yardım çağrısı yaptı. Sokaktaki canlıların hayatta kalması için yardıma ihtiyacı olduğunu hatırlatan Sayılgan, “Hayvanlar toplumun en zayıf halkası. Kış aylarında insanların biraz empati kurup bu hayvanlara yemek artıkları veya mama sağlamaları gerekiyor. Öncelikle soğuk kış şartlarında sokak hayvanlarının barınabileceği yerlere ihtiyaçları var” dedi. Sayılgan’ın çağrısı şöyle oldu:

Sokaktaki hayvanları unutmayalım

YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLEMEZ

“Hayvanseverler genelde evlerinin çevrelerine, apartmanlarının önlerine kulübeler yapıyorlar. Fakat son zamanlarda o kadar emek verilip yapılan kulübeler hayvanlardan nefret eden kişiler tarafından kırılıyor. Bir de bunun üzerine vatandaşı tehdit ediyorlar. Kanuna göre sokaklar hayvanlarındır, yaşam hakkı ihlal edilemez. Biraz empati kursunlar. Kendileri aç, sokakta kalabilirlerdi.

Sokaktaki hayvanları unutmayalım

DOSTLUK İLİŞKİSİ KURMAK GEREKİYOR

İnsanlar aç kaldığında para isteyebiliyor, yemek isteyebiliyor. Bir şekilde başının çaresine bakabiliyor ama hayvanlar toplumun en zayıf halkası aslında. Kış aylarında insanların bu hayvanlara yemek artıkları veya mama sağlamaları gerekiyor. Çünkü soğuklarda uzun süre aç kalan hayvanlar donarak ölüyorlar. Soğukla mücadele edebilmesi için iyi beslenmesi gerekiyor. Onları düşman gibi görmektense, korkmaktansa onlarla dostluk ilişkisi kurmak gerekiyor.”

Sokaktaki hayvanları unutmayalım

KISIRLAŞTIR-AŞILAT-GERİ YERİNE BIRAK

Sokak hayvanlarının korunması için vatandaşlar gibi belediyelere de düşen görevlerin olduğunu belirten Sayılgan, “Kanunda belediyeler sokak hayvanlarını kısırlaştırıp, aşılatıp, alındıkları yere geri bırakmakla’ yükümlendirilmiş. Bu hayvanların toplanıp barınağa tıkılması söz konusu değil. Bunu hem barınaklar kaldırmaz hem de sokak hayvanı popülasyonunu dengelemek için bu yanlış bir yöntemdir. Kısırlaştırılmış hayvanların kendi alanlarında yaşaması gerekiyor. Ayrıca belediyeler soğuk kış günlerinde gönüllülere mama yardımı yapabilirler. Şu an her şey çok pahalı. İnsanların da gücü yetmiyor” diye konuştu.

Sokaktaki hayvanları unutmayalım

ARABAYI ÇALIŞTIRMADAN ‘KAPUTA VUR’

Öte yandan birçok hayvanın ısınmak için arabaların motorlarına girdiklerine dikkat çeken Sayılgan, otomobil kullanan vatandaşlara çağrıda bulundu: “Soğuk havalarda ısınma ihtiyacı için arabaların kaputlarına giren hayvanlar var. Motordan çıkan sıcaklık nedeniyle kediler kaputlara girebiliyor. Bu soğuk günlerde arabamıza bir can sığınmış olabilir. Arabamızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurmalıyız. Yoksa hayvanlar motorda parçalanıp çok acı bir şekilde can verebiliyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sokaktaki hayvanları unutmayalım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Kasım 2021 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sokaktaki hayvanları unutmayalım haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2022, Salı
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı