Siteler ahşap oyuncak üretimine talip

Güncelleme Tarihi:

Siteler ahşap oyuncak üretimine talip
Oluşturulma Tarihi: Kasım 27, 2019 15:35

Mobilya üretiminin merkezlerinden Siteler’de esnaf, ahşap oyuncak üretimi de yapıyor. Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ANKAMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, “Küçük çapta üretime geçtik” dedi.

Haberin Devamı

Türkiye’de ahşap oyuncak pazarının büyüklüğünün 100 milyon lirayı aştığını belirten Taklacı şu bilgileri verdi: “Son yıllarda 3 milyar dolarlık ithalat yapıldı. İthalat rakamlarının yüksekliği, oyuncak sektöründe ‘yerli ve milli üretim’ için Milli Eğitim Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık, bunun için meslek liselerini üs olarak belirledi. Liselerin yanında, Siteler de ahşap oyuncak üretimine talip. Siteler esnafı olarak gelen talepler doğrultusunda el işçiliği mobilyalardan sonra el işçiliği ahşap oyuncak yapımına da hazırız. Bu kapsamda küçük çapta üretime geçtik ve ahşap oyuncakları piyasaya sunmaya hazır hale geldik.

DOĞAL MALZEMEDEN ÜRETİLİYOR

Eski ahşap oyuncaklar yerine elektronik, plastik, kanserojen ve kimyasal ağırlıklı malzemelerden yapılanlar raflarda yer buluyor ve tercih ediliyor. Sağlık açısından zararsız ahşap oyuncaklar, teknoloji ilerledikçe kenara atıldı. Ahşap oyuncaklar çoğunlukla doğal malzemeden üretiliyor. Plastik olanlarda kullanılan PVC, fitalat veya benzeri kimyasallar ahşap türlerde bulunmuyor. Ailelerin bu durumu dikkate alarak çocuklarına oyuncak seçmesi önemli. Plastik yaklaşık 450 yılda, tahta ise 15 yılda doğada yok oluyor. Sadece çocukların sağlığı açısından değil, çevrenin geleceği için de ahşap oyuncakların tercih edilmesi gerekiyor.” 

Siteler ahşap oyuncak üretimine talip


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!