ANKARA HABERLERİ

Sistemli kazıyla gün yüzüne çıksın

Gökhan CEYLAN-Muhammet BAYRAM/DHA
18.10.2020 - 00:50 |Son Güncelleme :

Çamlıdere'deki Pelitçik Fosil Ormanı, bazı doğal sit alanlarının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, 'kesin korunacak hassas alan' olarak tescil ve ilan edildi.

Gökhan CEYLAN-Muhammet BAYRAM/DHA

6 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karar, ilçede özellikle turizmcileri sevindirdi. Fosil ağaçlarla kaplı olan Pelitçik Fosil Ormanı, şimdi turizme kazandırılmayı bekliyor. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, bölgenin daha önce sit alanı ilan edildiğini; ancak koruma altına alınmadığı için buradaki fosil ağaç parçalarının yağmalandığını söyledi. Başkan Can, asıl fosil ormanın ise hâlâ toprağın altında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Sistemli kazıyla gün yüzüne çıksın

HAYVAN FOSİLLERİNE ULAŞILABİLİR

"Sistemli bir kazı yapılırsa toprağın altındaki fosil ağaçlar, kökü, gövdesi ve dalıyla birlikte gün yüzüne çıkarılabilir. Belki bu çalışmalarda 25 milyon yıl önceki hayvanların fosillerine de ulaşılabilir. Benim bildiğim dünyada bu boyutta 5 tane fosil orman var. Amerika'da, Madagaskar'da, Libya'da, Yunanistan'da Girit Adası'nda ve de Çamlıdere'de. Ankara için, Türkiye için burayı turizme kazandırmamız lazım. Türkiye'de birçok arkeolojik kazı oldu ama jeosit alanlarında fosil ormanlarıyla ilgili en ufak bir çalışma olmadı. Türkiye için ilk olacak bu çalışmanın bir an önce başlamasını istiyorum; çünkü kazanan Türkiye ve Ankara turizmi olacaktır."

DÜNYADAKİ 5 ORMAN ARASINDA YER ALIYOR

Çamlıdere Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Sefa Tursun ise bölgede bulunan kızılçam, karaçam, ardıç ve meşe ormanlarının, 25 milyon yıl önce yanardağ tüflerinin altında kalarak oksijenle temaslarının kesilmesinden sonra taşlaştığını söyledi. Tursun, ayrıca Pelitçik Fosil Ormanı'nın dünyanın 5 büyük fosil ormanı arasında yer aldığını ve bölgenin her noktasında fosilleşmiş ağaç parçalarına rastlandığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sistemli kazıyla gün yüzüne çıksın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ekim 2020 tarihinde saat 00 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sistemli kazıyla gün yüzüne çıksın haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2020, Pazar
 • İmsak
  05:31
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı