ANKARA HABERLERİ

Ses dalgaları kaliteyi koruyacak

Hürriyet Haber
14.05.2022 - 16:30 |Son Güncelleme :

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara barajlarında koku ve tadı bozarak suyun kalitesini tehdit eden ‘algler’e karşı, ‘ultra ses sistemi’ kullanarak mücadele etmeye başladı. 

Hürriyet Haber

ASKİ Genel Müdürlüğü, kente içme suyu sağlayan barajlarda kuraklık nedeniyle artan alglere (siyanobakteri, su yosunu) karşı yeni bir mücadele yöntemi uyguluyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Kurtboğazı Barajı’nda başlatılan pilot uygulama kapsamında ses cihazıyla ses dalgaları oluşturarak alglerin artışını önlediklerini açıkladı. Türkiye’de ilk defa yenilenebilir enerji kullanılarak kurulan çevre dostu ‘ultra ses sistemi’nin Ankara’nın diğer barajlarında da uygulanmasının planlandığını duyuran Öztürk, şunları söyledi: “Ankara genelinde baraj yüzeylerinde oluşan ve halk dilinde su yosunu denilen alglerin çoğalmasını önlemek amacıyla bir takım çalışmalar yapıyoruz. Çünkü su yosunları çoğaldığı zaman su içindeki canlıların yaşamını ciddi şekilde etkiliyor. Hatta yaşamın yok olmasına sebep oluyor.

DAHA TEMİZ VE SAĞLIKLI

Ayrıca içme suyu arıtma tesislerimize giden sularda koku ve tat sorunlarına yol açan siyanobakteri kaynaklı olumsuzlukları meydana getiriyor. Tabii arıtma tesislerimizde kullandığımız kimyasallarla bunların önüne geçiyoruz ama bu baraj yüzeylerinde yaptığımız uygulamalar ile en azından daha az kimyasal tüketimi sağlıyoruz. Böylece halkımıza nispeten daha temiz ve sağlıklı su iletiyoruz. Buradaki çalışmanın ana prensibi baraj yüzeyinde bulunan ve güneş enerjisiyle işleyişini sürdüren sistemlerin yaydığı ses dalgalarının su yosunlarını tedirgin etmesi üzerine kurulu.

DAHA AZ KİMYASAL KULLANILIYOR

Ses dalgaları alg üremeleri ile ilgili ciddi bir engel teşkil ediyor. Sucul ortamda yaşayan canlılar beslenmek için alglere ihtiyaç duyuyor ancak alg patlaması balık ölümlerine de neden oluyor. Sudaki oksijeni tüketen, suyu kirleten algler aşırı çoğalmaları durumunda insan sağlığını da tehdit ediyor. Tesislerimizde üretilen şebeke suyunda koku ve tat problemi oluşmadı. Yapılan çalışmalarda ayrıca kullanılan kimyasal miktarı, benzer çalışmalarda kullanılan kimyasalın 8’de 1’i oranında kaldı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ses dalgaları kaliteyi koruyacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mayıs 2022 tarihinde saat 16 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ses dalgaları kaliteyi koruyacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2022, Cuma
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı