ANKARA HABERLERİ

Şehir Parkı’nın enerjisi güneşten

Murat YILMAZ
02.01.2018 - 14:12 |Son Güncelleme :

Gölbaşı’ndaki 117 dönümlük Şehir Parkı’nın enerji ihtiyacı bin 536 güneş panelinden karşılanacak. Yıllık 100 bin dolarlık elektrik üretilecek olan parktaki fazla elektrik TEDAŞ’a satılacak.

Murat YILMAZ

Şehir Parkı’nın enerjisi güneştenGölbaşı’nda Eymir, Seğmenler ve Şafak mahallelerinin birleşim noktasında inşa edilen 117 bin metrekarelik Şehir Parkı’nın tüm enerji ihtiyacı, güneş enerjisi panellerinden karşılanacak. Parkın otopark bölümünün üzerindeki bin 536 adet panel sayesinde günlük 407 kilowatt elektrik üretilecek. Güneş enerjisi ile elde edilen elektrik, 117 dönümlük parkın enerji tamamımını karşılarken fazla üretim de TEDAŞ’a satılacak.

Şehir Parkı’nın enerjisi güneştenYüzde 90’ı tamamlanan parkın Gölbaşı’nın çehresini değiştireceğini vurgulayan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay projenin ayrıntılarını Hürriyet Ankara’ya anlattı:

YÜZDE 90’I TAMAMLANDI

“Yeşilin ve enerjinin buluştuğu Şehir Parkı, insanların stres atacakları bir yer olma özelliği taşıyor. Bahar aylarında açmayı planladığımız parkı yüzde 90’ını tamamladık. Parkın bütün enerji ihtiyacı otopark üzerindeki güneş panellerinden karşılanacak. Yenilenebilir enerjiye katkı sağlayacak. Türkiye’de kendi elektriğini üreten en büyük park olacak.

GÜNDE 407 KİLOWATT

Başkent’in en çevreci parkı olacak. Bin 536 adet panel sayesinde günlük 407 kilowatt elektrik üretecek. Bu, günlük 136 evin elektrik tüketimini karşılaması demek. Burada üretilen elektrik 117 dönümlük parkın enerji ihtiyacının tamamımını karşılıyor. Artı buradan üretilen fazla elektrik de TEDAŞ’a satılacak. Park yıllık 100 bin dolarlık elektrik üretecek.

MANZARALI DÖNME DOLAP

Parkta yer alacak olan dönme dolaptan hem Mogan hem Eymir gölleri görülebilecek. Spor alanlarının yanı sıra çocuklar için macera parkı, köprülü ada, kamp ve oyun alanları ağaç oyun evleri ile sosyal tesisler yer alacak. Çim amfi yer alacak. Kuğu, ördek, tavşan, gibi hayvanların beslenebileceği, göletler içerisinde yüzebileceği alanlar da oluşturacağız."

Şehir Parkı’nın enerjisi güneşten

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Şehir Parkı’nın enerjisi güneşten hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ocak 2018 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şehir Parkı’nın enerjisi güneşten haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı