ANKARA HABERLERİ

Sağlık Endüstrileri Platformu'ndan ortak açıklama

Hürriyet Haber
14.09.2020 - 19:06 |Son Güncelleme :

Sağlık Endüstrileri Platformu, sağlık sektöründe tıbbi cihaz ve tedarik zincirini sağlayan firmaların sıkıntıları nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyerek ortak açıklama yaptı.

Hürriyet Haber

Basın toplantısına, SEİS, ARTED, TÜMDEF, SADER, FÜDER, ORDER, MASİAD, EGEDER, GASİD, DOMED olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve temsilcisi katıldı.

Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kamuya mal tedariği yapan hiçbir sektörden bugüne kadar feragat ya da indirim istenmezken tıbbi cihaz sektöründen istendi. STK başkanları olarak asla ve kata yüzde 1 bile indirim kabul edilemez diyoruz. Katma değeri bu kadar yüksek, sağlığın önemli olduğu bir dönemde biz halen kendimizin önemini anlatmaya çalışıyoruz, bu da bize gerçekten acı veriyor” dedi. SEİS Başkan Vekili Levent Mete Özgürbüz ise “Bildiğiniz üzere tamamen yürürlükteki mevzuata uygun, herkese açık şekilde rekabet koşullarında yapılan ürün ve hizmet ödemelerini kamu hastanelerinde 16 ay, üniversite hastanelerinde 36 aya varan vadelerde tahsil edememekteyiz” diye konuştu.

 

Platform adına ortak basın bültenini okuyan Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanı Ayhan Öztürk özetle şunları söyledi: “Yüz binlerce tıbbi cihaz ve medikal sarfın üretimini, ithalatını, satışını, teknik hizmetini ve vaka desteğini veren sektörümüz kamu hastanelerinden 16 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamamaktadır. Buna ek olarak Maliye Bakanlığı ile sürdürülen görüşmelerden bir netice alınamadığı gibi sektörümüzden yüzde 60’a varan feragat talep edilmektedir. Bu durum yüzbinlerce nitelikli istihdam sağlayan ve Türkiye‘nin her yerinde 7 gün 24 saat hizmet veren sektörümüzün bugününü ve geleceğini belirsizliğe ve çıkmaza sürüklemiştir. Ülke genelinde faaliyet gösteren ve 9 bin 800 kayıtlı üyesi bulunan, 2 milyar doların üzerinde işlem hacmi olan, 650 milyon dolar ihracat rakamına erişen, 100 binin üzerinde çalışanı bulunan ve son derece stratejik bir öneme haiz olan sektörümüz zor bir süreçten geçmektedir."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sağlık Endüstrileri Platformu'ndan ortak açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2020 tarihinde saat 19 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık Endüstrileri Platformu'ndan ortak açıklama haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Eylül 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:57
 • Güneş
  06:22
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı