ANKARA HABERLERİ

Rehavetin sonu dördüncü dalga

Doğahan GİRİTLİOĞLU
02.07.2021 - 00:56 |Son Güncelleme :

Prof. Dr. İsmail Balık, normal hayatın başladığı ilk gün için, “Ankara genelinde kurallara uyan kentlilerden çok, kuralsızlık hakim. Rehavet sürerse delta varyantının da etkisiyle sonbaharda dördüncü bir dalga yaşama riskimiz yüksek” dedi.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Koronavirüs salgını kapsamında uygulanan kademeli normalleşmenin üçüncü etabına geçilmesiyle dün Ankara’da da işletmeciler, COVID-19 tedbirleri kapsamında kapattıkları kapılarını yeniden açtı. Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, kısıtlamaların büyük bölümünün kaldırılmasıyla başlayan ‘normal hayat’ın ilk gününü Hürriyet Ankara’ya değerlendirdi. Prof. Dr. Balık, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bulunduğu Sıhhiye ve Kızılay’la ilgili gözlemini, “Yoğun bir hareket var. Parklarda, toplu taşımada, restoran ve kafelerde ‘her şey bitmiş’ gibi davranan Ankaralılar geçmişte yaşadıklarımızı unutmuş gibiler. Bu görüntü devam ederse dördüncü dalgayı görmemiz kaçınılmaz olacak” sözleriyle anlattı. “Tedbirsiz davranırsak aşılamayla birlikte büyük bir rahatlama yaşayacağımız sonbahar aylarında durum tam tersine döner ve elimizde bütün özgürlükler yeniden kısıtlanır” uyarısı yapan Balık’ın değerlendirmeleri şöyle oldu:

Rehavetin sonu dördüncü dalga

MASKESİZ-MESAFESİZ ÇOK

“Daha önce Ankara’da bu rehavet görüntüsünün ne derece etkili olabileceğini deneyimledik. İngiliz varyantıyla birlikte kentteki koronavirüs vaka sayılarında bir anda patlama yaşandı. Şimdi Delta varyantı ile birlikte risk İngiliz varyantından bile fazla. Bulaş hızı daha fazla ve yaşlıların yanı sıra gençlerde ve çocuklarda bile ağır semptomlara yol açıyor. Ancak bu zorunluğa uyma noktasında eksiklerimiz var. Kentte kuralsızlık hâkim. Benim bugün çıplak gözle gezme şansı yakaladığım Sıhhiye ve Kızılay’da maalesef pandemi bitmiş gibi davranan insan sayısı kurallara uyanlardan çok daha fazla. ‘Her şey bitmiş’ gibi bir algı var. Restoranlar maskesiz müşterilerle dolu, otobüs duraklarında bekleyenlerin mesafe kuralları yok, toplu taşımada tıklım tıklım bir yolculuk var.

KURALLI YAŞAM SÜRMELİ

Neredeyse tüm yasaklar kalktı ama pandemi ve virüs riski bitmedi. Yeniden kapanmalarla ve kısıtlamalarla karşılaşmamak için kuralla uymak ve vaka patlamalarına sebep vermemek gibi bir sorumluluğumuz var. Sonbaharda rahatlamayı beklerken, eğer tedbirsiz davranmaya devam edersek ve rehavet sürerse delta varyantının da etkisiyle sonbaharda dördüncü bir dalga yaşama riskimiz yüksek. Buna engel olmak için hepimiz ama özelikle de gençlerin ilk önce kurallı bir yaşam sürmesi daha sonra da aşılamayı kayıtsız bir şekilde desteklemesi şart.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Rehavetin sonu dördüncü dalga hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2021 tarihinde saat 00 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rehavetin sonu dördüncü dalga haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:59
 • Güneş
  06:23
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı