ANKARA HABERLERİ

Projeye yazılımcı yetiştirecekler

Sefa ŞENGÜL/AA
27.05.2020 - 09:38 |Son Güncelleme :

OSTİM Teknik Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yürütülen "1 milyon yerli yazılımcı" projesine, bünyesindeki Sürekli Eğitim Merkezi’nin (OTÜSEM) hazırladığı program çerçevesinde yetiştirdiği yazılımcılarla katkı sağlayacak.

Sefa ŞENGÜL/AA

OTÜSEM Müdürü Hakan Ünsal, kuruluşlarının ‘Uygulamalı Dijital Uzmanlık Programı’yla, yazılımcı olmak isteyen bir kişiye algoritmik düşünceden veri tabanı yönetimine, bilgi güvenliğinden dijital dönüşüme kadar ihtiyaç duyacağı tüm eğitimlere modüler bir şekilde ulaşabilme imkânı sunduklarını söyledi. Ünsal, programa katılan kursiyerlere rehberlik hizmeti vererek, bu kişilerin edinmek istedikleri meslek ve ilerlemek istedikleri alanlarla ilgili doğru donanım ve yetkinliklere sahip olmalarını sağladıklarını dile getirdi. Koronavirüs salgını döneminde bazı hizmetlere erişebilmek ve ihtiyaçları karşılayabilmek noktasında sorunlar yaşanmaya başlandığına dikkat çeken Ünsal, şu değerlendirmede bulundu:

İLGİ ARTTI

"Salgından önce de bu ihtiyaçlar vardı ama büyük bir kesim bu ihtiyaçlarını klasik yöntemlerle karşılamayı tercih ediyordu. Salgın dönemindeki ihtiyaçlar arttıkça her sektöre özgü yeni, özellikle yerli ve milli yazılımlar geliştirmek, yazılım alanına ilgiyi arttırdı. Bu süreçte en çarpıcı ve somut ilerleme özellikle dijital medya, dijital pazarlama, e-ticaret ve iletişim alanlarında kendini gösterdi. Uzaktan çalışma ve işleri uzaktan yönlendirme noktasında dijital platformlar ve işletmelerin yönetim prensiplerine uygun bilişim altyapıları ve yazılım ihtiyaçları oldukça arttı. Doğru yönlendirme ve doğru eğitim modelleri ile herkes kendi mesleğinin yazılımcısı olabilir ve yazılım ihtiyaçlarını çözmek için hangi bilgiyi nerede bulup nasıl uygulayacağı bilgisine ulaşabilir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Projeye yazılımcı yetiştirecekler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mayıs 2020 tarihinde saat 09 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Projeye yazılımcı yetiştirecekler haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Kasım 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:11
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  18:56
Sayfa Başı