Pet shop’lar yakın takipte

Güncelleme Tarihi:

Pet shop’lar yakın takipte
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 30, 2022 01:07

Ankara’da vitrinde hayvan satışının yasaklandığı pet shoplar’a yönelik denetim yapıldı. Bir alışveriş merkezinin kapalı otoparkının altındaki depoda uygunsuz koşullarda merdiven altı üretim yapıldığı belirlendi. Pet shop sahibine 6 bin 129 TL para cezası uygulandı, üç cins kediye el konuldu

Haberin Devamı

Yeni yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu ile birlikte 14 Temmuz’dan itibaren pet shoplar’da evcil hayvan satışı yasaklanırken satışlar, internet üzerinden katalogla yapılmaya başlandı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9'uncu Bölge Ankara Şube Müdürlüğü ekipleri de kentte hayvan satışının yasaklandığı pet shoplar’a yönelik denetimlerini arttırdı. Başkentte farklı noktalardaki pet shoplar’da yapılan denetimlerde ekipler, kedi köpek satışının yapılıp yapılmadığını kontrol etti. Pet shoplar’ın çoğunda daha önce kedi ve köpeklerin bulunduğu kafeslerin boş olduğu, bazılarında kafeslerin de kaldırıldığı görüldü. Görevliler, kedi ve köpeklerin yeni yasa ile birlikte nasıl satılması gerektiğini işletme sahipleri ve çalışanlara anlattı.

Pet shop’lar yakın takipte


İHBAR GELDİ BASKIN YAPILDI

Denetimler sırasında bir alışveriş merkezinde(AVM) faaliyet gösteren pet shop’ta merdiven altı kedi-köpek üretimi yapıldığı yönündeki ihbar da değerlendirildi. AVM'nin kapalı otoparkında bulunan pet shop’a baskın yapıldı, depo kontrol edildi. Polis eşliğinde yapılan denetimde içerideki derme çatma kafeslerde uygunsuz koşullarda tutulan üç kedinin olduğu görüldü. Kedilerin su, yemek kapları ve kafeslerinin küf kapladığı belirlendi. Merdiven altı üretim yapılan yerde hayvanların havasız ve kötü koşullarda tutulduğu, ayrıca aç ve susuz kaldıkları da saptandı. El konulan kediler, veterinerde tedaviye alındı, iş yeri sahibi hakkında tutanak tutuldu. Hayvanları Koruma Kanunu kapsamındaki 'hayvanların bakımlarını ihmal etmek, aç, susuz bırakmak' maddesini ihlalden hayvan başını 2 bin 43 TL olmak üzere toplam 6 bin 129 TL para cezası uygulandı. Ayrıca yapılan incelemede iş yerinin ruhsatının bulunmadığı da belirlendi. Pet shop sahibine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce de 15 bin TL para cezası uygulanacağı öğrenildi. 

Haberin Devamı

ALMADAN ÖNCE ÜRETİLDİĞİ YERİ ARAŞTIRIN

Yetkililer, katalog üzerinden kedi-köpek alacak kişilere, hayvanın nerede üretildiği ve ruhsatlı bir üretim çiftliği olup olmadığını araştırmalarını da hatırlattı.

BAKMADAN GEÇME!