ANKARA HABERLERİ

Özdebir ASO’ya yeniden aday

Hürriyet Haber
29.06.2022 - 09:49 |Son Güncelleme :

Ankara Sanayi Odası(ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ekim veya kasım ayında yapılacak oda başkanlığı seçiminde yeniden aday olacağını belirtti.

Hürriyet Haber

ASO olarak yürüttükleri yerli ve milli toryumla çalışan nükleer santral projesinin devamı için bir kez daha aday olacağını kaydeden Özdebir, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında şunları söyledi: “Bizim iki kademeli bir seçim sistemimiz var. Önce meslek komiteleri ve meclis üyeleri seçiliyor. Yeni meclis de yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerini seçiyor. Genellikle komite seçimlerinden sonra adaylık açıklanır ama ben bir dönem daha başkanlığa adayım. Aslında bir daha aday olmayacaktım ancak başladığımız yeni bir projemiz var ve bu projenin yoluna oturabilmesi için bir müddet daha başkanlığa devam edip işler yoluna oturduktan sonra dinlenmek istiyorum. Sanayicilerimiz de bana bu yönde baskı yaptılar. Onların da ısrarıyla bir dönem daha devam etmek istiyorum. Yeni projemiz nükleer alanda. Toryumla çalışan yerli ve milli nükleer santralimizi geliştirmek istiyoruz. Bu konuda epey bir mesafe alındı. Konsept, tasarım tamamlanmış vaziyette. Şimdi simülasyonların yapılması lazım. O bayağı program ve emek yatırımı gereken bir iş ve bu işleri yoluna koymam lazım.

TOGG İÇİN SANTRAL LAZIM

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte elektrik ihtiyacının daha da artacağını ancak elektrikteki mevcut kurulu gücün bu ihtiyacı karşılamaya yetmeyeceğine dikkat çeken Özdebir, şöyle devam etti: “TOGG’un yaygınlaşması halinde büyük bir santralin sadece TOGG’un elektrik ihtiyacı için tahsis edilmesi gerekecek. Toryumlu santrallerle bu açık kapatılabilir. Bu sene 100 milyar dolar civarında enerjiye para harcayacağız. Bu teknolojiyle yalnız elektrik değil hidrojen ve amonyak da üretebiliyoruz. Çünkü çalışma sıcaklığı 3’üncü nesil santrallerden daha yüksek, 750 derece civarında, doğrudan doğruya sudan hidrojen üretebiliyorsunuz. Hidrojenden amonyak üretebiliyorsunuz. Amonyağı da gemilerden başlayarak bütün içten yanmalı motorlarda kullanabiliyorsunuz. Küçük bir operasyonla arabaları da hidrojenle çalıştırabiliyorsunuz.”

Özdebir ASO’ya yeniden aday

ÜRETİM VE İHRACAT UYARISI

Tİcari kredilerde gözle görülür bir yavaşlama yaşandığını da kaydeden Özdebir, üretim ve ihracatın durmaması için şu uyarılarda da bulundu: “Emtia fiyatları dolar bazında yüzde 100’den fazla arttı, bazılarında yüzde 400’ü buldu. Ama hiçbir işletmenin ne öz kaynağı ne de işletme sermayesi bu oranda arttı. Alımlar çok kısa vade veya peşine döndü, işletmelerin işletme sermayesi ihtiyacı çok arttı. Kredilerde devre faizi ödemelerinin zamanı geldi ama bu faizi ödemekte güçlük çekecek çok sayıda şirket var. Bunlara finansman desteği sağlanmalı. Oysa kredi muslukları şu an kısılmış durumda. Eğer bankalar musluğu açmazsa üretimde ve ihracatta sıkıntı yaşanır. Birçok firmanın sicili bozulur. 35-45 milyar liralık bir kredi desteği dönem faizlerinin ödemesinde işletmelerimize nefes aldırır. Buna bir çözüm bulunması lazım. Aslında bunun önerisini biz çok önceden söylemiştik. KDV alacaklarımıza karşılık ikame para önerisinde bulunmuştuk.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Özdebir ASO’ya yeniden aday hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Haziran 2022 tarihinde saat 09 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Özdebir ASO’ya yeniden aday haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Ağustos 2022, Salı
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:43
Sayfa Başı