ANKARA HABERLERİ

Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz

Hürriyet Haber
21.01.2021 - 23:59 |Son Güncelleme :

AKK ve EGO iş birliğinde EGO otobüsü sürücüleri ile raylı sistemlerde görevli personele işaret dili öğretilecek. Toplu taşıma araçlarındaki ekranlarda da vatandaşlara işaret dili tanıtılarak, alfabe ve temel iletişim sözcüklerinin öğretilmesi sağlanacak.

Hürriyet Haber

Ankara Kent Konseyi (AKK) ve EGO Genel Müdürlüğü, işitme engellilerin iletişim kurarken yaşadıkları sorunlara dikkati çekmek ve bu sorunları en aza indirgemek amacıyla hazırlanan ‘İşaret Dili Öğreniyorum Projesi’nde iş birliği yapacak. ‘Engel olma farkında ol’ sloganıyla hayata geçirilecek projeyle engellilere yönelik toplumsal farkındalığın oluşturulması ve engelli vatandaşın yaşadığı iletişim sorununa dikkati çekilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında, EGO otobüsleri, metro ve ANKARAY’da bulunan ekranlarda uzman eğitmenler ve tercümanlar tarafından hazırlanan işaret dili eğitimine ilişkin videolar gösterilecek. Böylece, toplu taşıma araçlarında seyahat eden vatandaşlara işaret dili tanıtılarak, alfabe ve temel iletişim sözcüklerinin öğretilmesi sağlanacak.

Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz

EĞİTİM AMFİSİNE DÖNÜŞECEK

Projenin işitme engellilerin sosyal yaşam içindeki sorunlarının azaltılmasına katkı sağlama amacıyla geliştirildiğini belirten AKK Kent Konseyi Halil İbrahim Yılmaz, şunları söyledi: “Toplu taşıma aracı içinde kullanılan zamanı daha değerli hale getirmek ve görüp de duymadıklarımızı duymak için her aracı birer eğitim amfisine dönüştürmeyi hedefliyoruz. Başkentimiz Türkiye’de daha önce yapılmayan bu çalışmayla diğer şehirlerimize örnek ve öncü olacaktır.”

Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz

ENGELSİZ ANKARA HEDEFİ

ANKARAY, metro ve EGO otobüslerinde görev yapan sürücüler ile güvenlik görevlilerine de işaret dili eğitimi verileceğini kaydeden EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, “Özellikle otobüslerde ve raylı sistemlerde çalışan görevlilerimizin, işitme engelli vatandaşlarımızla daha sağlıklı iletişim kurmalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. ‘Engelsiz bir Ankara’ hedefimize ulaşabilmek için çalışacağız” dedi.

Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz

AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, AKK Engelliler Meclisi Başkanı Ersan Petekkaya, Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Pelin Aslan ve beraberindekilerle EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş’ı ziyaret etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2021 tarihinde saat 23 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otobüste metroda işaret dili öğreniyoruz haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:59
 • Güneş
  07:22
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı