OSTİM davası ekime ertelendi

Güncelleme Tarihi:

OSTİM davası ekime ertelendi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 08, 2013 01:05

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 kişinin öldüğü patlamaların meydana geldiği iş yerlerinin ortağı ve çalışanı 9 kişi hakkında daha iddianame hazırlandı. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın, daha önce açılan 11 kişinin yargılandığı davayla birleştirilmesine karar verdi.

Haberin Devamı

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 Şubat 2011’de 20 kişinin öldüğü patlamaların meydana geldiği iş yerlerinin ortağı ve çalışanı 9 kişi hakkında daha dava açıldığı bildirildi. OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ndeki iki patlamayla ilgili 11 kişinin yargılanmasına devam edildi. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Kasım Ersoy, Bahadır Esendik ve Burhan Koç ile bazı tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

SAVCILIKTAN BİRLEŞTİRME TALEBİ

Mahkeme Başkanı Oktay Saday, aynı patlamalarla ilgili başka bazı şüpheliler hakkında yürütülen soruşturmada daha önce verilen takipsizlik kararına müdahil avukatlarınca itirazda bulunulduğunu hatırlatarak, takipsizlik kararının itiraz üzerine Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesince kaldırıldığını bildirdi.
Saday, kararın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 9 kişi hakkında iddianame hazırlayarak, birleştirme talebiyle dün akşam 17.00 sıralarında mahkemeye gönderdiğini açıkladı. Müşteki avukatlarından Murat Kemal Gündüz, yeni iddianameyi şu anda öğrendiklerini bildirdi ve iki davanın birleştirilmesini istedi. Tutuklu sanıkların avukatları ise müvekkillerinin uzun süredir tutuklu bulunduklarına dikkati çekerek, tahliye talebinde bulundu.

Haberin Devamı

SANIKLAR ZORLA GETİRİLECEK

Cumhuriyet Savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, yeni hazırlanan iddianamenin mahkemece değerlendirme aşamasında bulunduğuna işaret ederek, iddianamenin kabulü halinde, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle iki davanın birleştirilmesini istedi. Özdabakoğlu, tutuklu sanıkların bu durumlarının devamına karar verilmesini de talep etti.
Mahkeme, mevcut dava ile yeni hazırlanan iddianame arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu gerekçesiyle birleştirme kararı verdi. Davada tutuklu sanıklar bulunması nedeniyle yeni açılan davada ifadelerin bir an önce alınmasına yönelik olarak 9 sanığın zorla getirilmesi için yazı yazılmasına karar veren mahkeme, tutuklu sanıkların bu durumlarının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

ADLİYE ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Haberin Devamı

Duruşma öncesinde, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları, Ankara Adliyesi önünde toplanarak “Ostim’i/İvedik’i unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açtı. Grup adına basın açıklamasını okuyan, patlamada kardeşini kaybeden Sibel Kavak, bugün 17. duruşmanın görüleceğini belirterek, 100 duruşmada olsa davayı takip edeceklerini söyledi.
Duruşmalarda bugüne kadar, “ölenlerin hayatlarının ne kadar kıymetsiz görüldüğünü dinlediklerini” ifade eden Kavak, “2 buçuk yıldır haykırıyoruz, bu iş kazası değil, cinayet” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!