ANKARA HABERLERİ

Ormana giriş artık yasak

Caner ÜNVER/DHA
07.08.2021 - 01:50 |Son Güncelleme :

Türkiye’yi saran orman yangınları devam ederken, Ankara’da bazı mesire alanları hariç ormanlık alanlara girişler yasaklandı. Tabiat parkı ve mesire alanlarında ise mangal ve ateş yakılamayacak.

Caner ÜNVER/DHA

Ankara Valiliği, orman yangınlarının önlenmesine ilişkin kararlar aldı. Önceki gün alınan ve uygulamaya konulan kararlara göre kent sınırları içerisindeki bazı mesire alanları hariç olmak üzere, ormanlık alanlara girişler, 15 Eylül’e kadar yasaklandı. Ormanlarda yetkili idarelerin gözetim ve denetiminde bulunan, mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda ateş, mangal, semaver, piknik tüpü ve benzeri maddeler yakılamayacak. Bu alanlara gün içerisinde saat 08.00-­20.00 arasında giriş-çıkış yapılabilecek. Orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan seyrek yerleşim yerlerinde anız, bağ, ­bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması ve havai fişek atılması yasaklandı. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacak.

BELEDİYELER KORUMA BANDI OLUŞTURACAK

Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar, hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacak. Tüm belediyeler, orman içi ve çevresinde koruma bandı oluşturacak, yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak. Oluşturulan ekipler, etkin bir şekilde gözetim ile denetim yapacak. Kurallara uymayanlara idari ve adli işlem yapılacak. 

 

ATEŞSİZ PİKNİK YAPILABİBİLECEK ALANLAR ŞÖYLE
Ormana giriş artık yasak
Türkiye’de son 10 günde 44 ilde 208 noktada çıkan orman yangınlarından 196’sı kontrol altına alınırken yangınları söndürmek için mücadeleler dün de sürdü.


Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ormana giriş artık yasak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ağustos 2021 tarihinde saat 01 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ormana giriş artık yasak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:39
 • Güneş
  07:03
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı