ANKARA HABERLERİ

Orda bir köy var uzakta o köy çocukların köyü

DHA
05.07.2020 - 23:23 |Son Güncelleme :

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde, 25 dönüm arazi üzerinde bulunan 'Anadolu Açık Hava Müzesi Yaşayan Köy' ile çocuklara kırsal hayatı yaşama imkânı sunuluyor. Çocuklar, köy yaşantısının anlatıldığı alanda sebze toplayıp, hayvanları besliyor.

DHA

Girişimci Sema Demir’in kurduğu 'Anadolu Açıkhava Müzesi Yaşayan Köy’; Karadeniz Bölgesi'nin 'göz dolma evi', Akdeniz Bölgesi'nin 'düğmeli evi', İç Anadolu Bölgesi'nin 'Ankara bağ evi' ve geleneksel mesleklerin yer aldığı 'Anadolu Çarşısı' ile dikkat çekiyor. Türk-Anadolu kültürü temalı köyde Türkiye'nin 7 bölgesinden mimari ögeler yer alıyor. 'Yaşayan Köy'de 5-12 yaş arasındaki çocuklar için 'Köyde Bir Gün' etkinliği düzenleniyor. Etkinliğe katılan çocuklar, geleneksel kıyafetler giyerek, kırsal yaşamı deneyimleme imkânı buluyor. Doğayla hayvanlarla iç içe olan çocuklar, Anadolu'nun simge hayvanlarını yakından tanıyarak tarım ve hayvancılıkla ilgili bilgiler öğreniyor. Bostandan sebze toplayan çocuklar, el değirmenlerinde mısır öğütüyor, oğlakları besliyor. Ayrıca geleneksel usullere göre çamaşır yıkayan kişiler, maniler eşliğinde ekşi mayalı ekmek yoğurup, üretime dayalı kırsal yaşamı yakından tanıma fırsatı buluyor. 

Orda bir köy var uzakta o köy çocukların köyü

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Orda bir köy var uzakta o köy çocukların köyü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Temmuz 2020 tarihinde saat 23 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orda bir köy var uzakta o köy çocukların köyü haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ocak 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:59
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı