Öldüren tehlike KOAH

Güncelleme Tarihi:

Öldüren tehlike KOAH
Oluşturulma Tarihi: Kasım 20, 2014 01:06

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Ankara Şubesi, 19 Kasım Dünya KOAH Günü kapsamında, Safranbolu’da bir toplantı düzenledi. KOAH’ta erken tanının sakatlık ve ölüm oranlarını azalttığına dikkat çekti.

Haberin Devamı

Dünyada yaşanan ölüm nedenleri arasında 4’üncü sırada gösterilen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na (KOAH) dikkat çekmek amacıyla 2002’den beri her 19 Kasım’da ‘Dünya KOAH Günü’ etkinlikleri düzenlenerek, hastalığa dikkat çekiliyor.
Bu kapsamda Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Ankara Şubesi, bu yılki farkındalık etkinliğini, Başkent’e 2,5 saat uzaklıktaki tarihi kent Safranbolu’da düzenledi.
Toplantıda, KOAH’ta erken tanının hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacağı belirtildi. ‘40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan veya meslek icabı ya da çevresel ortam gereği tozlu ortamlarda bulunan kişilerde müzmin seyirli öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından biri olması durumunda, bir göğüs hastalıkları hekimine gitmesi’ uyarısında bulunuldu.

Haberin Devamı

EN YAYGIN RİSK FAKTÖRÜ SİGARA

Türk Toraks Derneği, 19 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, bu yılın temasının ‘yürüyüş’ olarak belirlendiğini kaydetti. KOAH’ın nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğu ifade edilen açıklamada, hastalığın görülme sıklığının 40 yaş üstü yetişkinlerde yüzde 15-20 olduğu vurgulandı.
“Türkiye’de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinde KOAH vardır” ifadesine yer verilen açıklamada, “KOAH yılda 2,9 milyon ölüme neden olmaktadır. Günümüzde dünyada tüm ölümlerde 4. ölüm nedeni, bulaşıcı olmayan hastalıklar içinde 3. ölüm nedeni haline gelen KOAH, tüm ölümlerin de yüzde 5,5’inden sorumludur” denildi. KOAH’ın en yaygın görülen risk faktörünün sigara olduğuna da dikkat çekildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!