ANKARA HABERLERİ

ÖHO’lardan zam talebi

Hürriyet Haber
31.08.2020 - 23:17 |Son Güncelleme :

Özel Halk Otobüsü (ÖHO) esnafının iflasın eşiğinde olduğuna dikkat çeken Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Ercan Soydaş, ulaşıma acilen zam yapılması talebinde bulundu.

Hürriyet Haber

Soydaş yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları kaydetti: “Ankara’da ulaşım ücretlerine çeşitli gerekçelerle yaklaşık 3 yıl zam yapılmaması ve ardından Eylül 2019’da yapılan zam, işletme maliyetleri çok yüksek olan sektörümüzü son dönemde yaşanan pandeminin de etkisiyle krize sokmuş ve iflasın eşiğine getirmiştir. Ülkemizde tek ücretsiz hizmetin yaptırıldığı özel sektör olan özel halk otobüsleri işletmeciliği, salgının da etkisiyle önemli hasar almış ve kapasite kısıtlamasının da devam ettiği günümüzde araçlarını çalıştıramayacak noktaya gelmiştir.

ÖHO’lardan zam talebi

TAM BİLET 5 TL ÜZERİNDE OLMALI

Son ulaşım zammından bu yana, maliyetler ciddi anlamda artmış (araç yenileme, yedek parça, lastik, personel gibi) olmasına rağmen bu yükün tamamen işleticilerin üzerine bırakılması; her yıl enflasyon oranında tüm ücretlerin güncellendiği ülkemizde ulaşım ücretlerinin neden güncellenmediğini anlayamamaktayız. Bu sektörün hizmet sunmak için yaptığı tüm işlemler, aldığı tüm ürünlerin fiyatları artmakta iken, günümüze oranlandığında 5 TL üzerinde olması gereken tam bilet ve uzun süredir hiç zam yapılmayan 3 TL üzerinde olması gereken indirimli bilet fiyatına rağmen neredeyse yarısına yakın bir tarife ile bu işi sürdürmek mümkün değildir.

YAKIT ALAMAYACAK DURUMA GELDİ

Zam talebinde bulunmamak için çok direndik ancak artık bırakın giderleri karşılamayı, sektörümüz, otobüslere yakıt alamayacak duruma gelmiştir. Her ne kadar zam talebinde bulunmak bizim için de rahatsız edici bir durum olsa da halkımızın, kamuoyunun anlayışına sığınarak ulaşıma zam talebinde bulunuyoruz. Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için ulaşım hizmetlerine acilen zam yapılmalı ve her yıl TÜİK verilerine göre güncellenmesi için karar alınmalıdır. Önemli ölçüde artan maliyet artışları, pandemi nedeniyle devam eden kapasite kısıtlaması, ücretsiz taşıma ve gelir yoksunluğu nedeniyle zor durumda olan esnafımızın zam talebi keyfi değil, zorunluluktur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ÖHO’lardan zam talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2020 tarihinde saat 23 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÖHO’lardan zam talebi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2021, Cumartesi
 • İmsak
  05:01
 • Güneş
  06:25
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  16:16
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı