ANKARA HABERLERİ

Mutant virüsle hamile kadın ölümleri arttı

Şaduman UNUTMAZ-Harun ÖZALP/DHA
01.05.2021 - 23:57 |Son Güncelleme :

Mutant virüsün etkisiyle hamilelik sürecinde koronavirüse bağlı ölümlerin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Gebeliğin ilk üç ayı bittikten sonra hemen aşılama yapılmalı” önerisinde bulundu.

Şaduman UNUTMAZ-Harun ÖZALP/DHA

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüste görülen artışla koronavirüse bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını söyledi. Ceyhan, gebelere “3 ayınız bittikten sonrasında aşılanın” önerisi yaparak, “Gebelik zaten çocuğu anne karnında taşıyabilsin diye bağışıklığın baskılandığı bir dönemdir. Dolayısıyla bağışıklığı baskılayan ilaç alan bir kişi ya da kanser hastalığı tedavisi için ilaç alan bir kişide ortaya çıkan bağışıklık eksikliği gibi düşünmek lazım. Mutant virüs, gerçekten çok sayıda gebenin ölümüne ve birçoğunda karnındaki bebek ile birlikte kaybına yol açıyor. Mutant virüs problemi ortaya çıkmadan önce biz gebelere, gebelik sonrasına aşılama önerirken, şimdi mutlaka gebeliğin ilk 3 ayı bittikten sonra hemen aşılanmalarını istiyoruz” dedi. Gebelerin kendisini risk grubunda görerek virüsten korunması gerektiğinin altını çizen Ceyhan, şöyle devam etti:

Mutant virüsle hamile kadın ölümleri arttı

2 METRE MESAFEYE DİKKAT

İki temel kural var; mesafe ve maske. Eğer 2 metre mesafeyi korumaya dikkat ederseniz, maskenizi özellikle insanlara 2 metreden daha yakınken takarsanız ve günlük kullandığımız maskelerin virüsü taşıyorsak etkili olduğunu bilmeliyiz. Virüs birinin ağzından, burnundan çıktıysa bizi korumayacağını da bilerek, herkesin maske takmasını sağlayabilmeliyiz. Bunun dışında bir de aşı ve çok fazla kalabalıklara girmeyecekler.”  

Mutant virüsle hamile kadın ölümleri arttı

TEDBİRLERE İKNA ETMEMİZ LAZIM

Tam kapanma sürecine ilişkin de uyarılarda bulunan Ceyhan, “Umarım, 17 gün bittiğinde 18'inci günde eski hayatımıza hemen geri dönmeyiz. O zaman 17 gün boşa kapanmış oluruz. Hemen çok kısa sürede vaka sayıları eski düzeylerine gelir. Bizim ne yapıp ne edip insanlara iyi anlatıp, hem aşılamayı bu dönemde sağlamamız lazım hem de insanları alınacak tedbirler konusunda ikna etmemiz lazım. Maalesef bazı eksiklikler olduğunu yollar ve marketlerdeki tablodan görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mutant virüsle hamile kadın ölümleri arttı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Mayıs 2021 tarihinde saat 23 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mutant virüsle hamile kadın ölümleri arttı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2021, Cumartesi
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:34
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:29
Sayfa Başı