ANKARA HABERLERİ

Musiki Muallim Mektebi’nde son rötuşlar

Hürriyet Haber
05.02.2021 - 22:55 |Son Güncelleme :

Mamak’taki Musiki Muallim Mektebi’nin restore edilme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Hürriyet Haber

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, tarihi binadaki çalışmaları yerinde inceledi. Bir kentin kültür kimliğinin üzerinde yoğunlaştığı en önemli öğelerin başında tarihi eserlerin geldiğini belirten Köse, “Bu tarihlerini gelecek nesillere aktarabilmek ve şehri ziyaret eden insanların, şehrin tarihi yapısı ve dokusuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesi için eski değerlerin korunması ve yaşatılması gerekiyor. Bu eserleri yaşatmanın yolu, onları işlevsel kılmaktan geçiyor. Milletlerin tarihleri kadar şehirlerin tarihi de önemlidir. Musiki Muallim Mektebi demek, tarih demek, Ankara demek” dedi. Musiki Muallim Mektebi’nde tarihi yeniden canlandırdıklarını kaydeden Köse, “Mamak’ın hafızası da diyebileceğimiz mektebin şu an son imalatları ile rötuş boyaları ve temizlik çalışmaları yapılıyor” diye konuştu.

BİNADA NELER YAPILDI

Restorasyon çalışmaları kapsamında üç bloktan oluşan binanın A ve B bloklarında oturum alanında çalışmalar tamamlandı. A ve B bloklardaki tüm kapı ve pencere doğramaları, ıslak hacimleri yenilendi, iç ve dış cephe boyaları yapıldı. A blok 1. katta bulunan sınıfların zemini halk oyunları, bale, dans etkinliklerine uygun olacak şekilde ahşap zemin ile kaplandı. Muhsin Ertuğrul Sahnesi ve Hikmet Şimşek Tiyatro Sahnesi’nin koltukları yenilendi, sahne bakımı yapıldı. Altın varak boyalar yenilendi. C blok dış cephe boyası yenilendi. E blok ahşap kapı ve pencere doğramaları yenilendi. Bloklardan birinde bulunan odalardan biri kitap- kafe olarak tasarlanırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Mamak İlçe Halk Kütüphanesi’nin çalışmaları tamamlandı.

Musiki Muallim Mektebi’nde son rötuşlar

Köse, restorasyon çalışmalarının yüzde 95 seviyesine geldiğini söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Musiki Muallim Mektebi’nde son rötuşlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Şubat 2021 tarihinde saat 22 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Musiki Muallim Mektebi’nde son rötuşlar haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2021, Pazar
 • İmsak
  05:31
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı