ANKARA HABERLERİ

Mühürsüz el ilanları toplanacak

Hürriyet Haber
18.07.2021 - 03:38 |Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkent’te çevre kirliliği ile mücadelesini sürdürüyor. ABB Zabıta Daire Başkanlığı, Etlik Emrah Mahallesi’nde “El İlanı-Broşür Mühürleme Merkezi” kurarak hizmet vermeye başladı.

Hürriyet Haber

Merkez, vergisi yatırılmadan dağıtılan ve çevre kirliliğine neden olan ilan ve reklamlara karşı mücadele edecek. Zabıta ekipleri de sokaklara, apartmanlara, parklara, meydanlara ve AVM’lere yapacağı denetimlerde “İlan ve Reklam Vergisi Tahsil Edilmiştir” mührü bulunmayan ve gelişigüzel bırakılan ilanları toplayacak. Mühürsüz el ilanı ve broşür dağıtmanın Kabahatlar Kanunu’na göre suç sayıldığını ve dağıtım yapılmadan önce mutlaka yetkililere başvurulması gerektiğini hatırlatan ABB Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç şunları söyledi: “Her türlü reklam materyali, el ilanı, broşür ve afiş ilan reklam vergisine tabidir. Bunun takibinde ve denetiminde çeşitli güçlüklerle karşılaşıyorduk. Bu nedenle elektronik cihazlar aldık.

CEZA UYGULANACAK

Bundan sonra bütün el ilanı, reklam materyali mühürleme merkezine getirilecek. Burada Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı gereğince tanesi 12 kuruştan vergilendirilecek. Merkezimizde bulunan cihazlarımız el ilanı ve broşürleri otomatik olarak mühürleyecek. İlanda ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ilan reklam vergisi tahsil edilmiştir mührü bulunacak. Denetimlerimiz sırasında mühürsüz, vergisi ödenmemiş el ilanı dağıtanlara idari para cezası uygulayacağız ayrıca cezalı işlemlerdeki ilanların tanesini 25 kuruştan mühürleyeceğiz.”

MÜHÜRLEME MÜRACATI İÇİN GEREKLİ BELGELER

El ilanı ve broşürleri mühürletmek isteyen gerçek ve tüzel kişiler (şirketler) gerekli belgeleri toplayarak Zabıta Daire Başkanlığı’na başvuracak. Başvurlar ise şu belgeler gerekli olacak: “Gerçek kişiler için; nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, işyeri kaşesi (varsa), dağıtılacak broşürlerin tamamı. Tüzel kişiler (şirketler) için ise imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, işyeri kaşesi, dağıtılacak broşürlerin tamamı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mühürsüz el ilanları toplanacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Temmuz 2021 tarihinde saat 03 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mühürsüz el ilanları toplanacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:37
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:13
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı