ANKARA HABERLERİ

MS tedavisine çello desteği

Aybüke İNAL/AA
09.12.2019 - 09:28 |Son Güncelleme :

Tedavi gördüğü Şehir Hastanesi’ndeki odasında çello çalarak hastalığın oluşturduğu olumsuz etkilerden kurtulmaya çalışan MS hastası müzisyen Serkan Özlü, ”Müzik bana umut veriyor” dedi. Prof. Dr. Evren Yaşar da, Özlü’nün müzikle ilişkisinin yaşama sevincini artırdığını kaydetti.

Aybüke İNAL/AA

Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümü'nde misafir öğretim görevlisi olan ve öğrencilere, işitme engelli çocuklara uygulanan "müzikle konuşma" dersleri veren çello sanatçısı Serkan Özlü'ye bir yıl önce multiple skleroz (MS) tanısı konuldu. Uzun süre ilaç tedavisi gören 42 yaşındaki Özlü, iki ay önce yaşadığı denge problemleri sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği’nde tedavi görmeye başladı. Tedavinin zorluklarını ve hastalığın stresini çello çalarak gideren Özlü, "Müzik bana umut veriyor. Sonuçta bir seneden beri bu karamsar durumun içindeyim. Müzikle uğraştığımda duygusal anlamda daha iyi hissettiğimi düşünüyorum" diye konuştu. MS'in el kaslarını zayıflattığını ve işi gereği ellerinin kendisi için çok önemli olduğunu dile getiren Özlü, "20-30 senemizi vermişim mesleğime, sanatçıyım, sanatımı yaparken şu an ister istemez birtakım zorluklarla karşı karşıya geliyoruz ama mücadelemiz devam ediyor" dedi.

MS tedavisine çello desteği

SÜRECE DAHİL OLDU

Hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sorumlusu Prof. Dr. Evren Yaşar da Serkan Özlü'nün denge problemleri, yürüyüş bozuklukları, yorgunluk ve depresyon gibi sorunlarının olduğunu ve bunları bütüncül şekilde tedavi etmeye çalıştıklarını söyledi. Tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın da bunu istemesi gerektiğini vurgulayan Yaşar, Özlü'nün de bu rehabilitasyon sürecine dahil olduğunu dile getirdi. Yaşar, MS gibi kronik hastalıklarda hastaların psikolojisinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, Özlü'nün müzikle ilişkisinin yaşama sevincini artırdığını kaydetti. Yaşar, şunları söyledi: "Rehabilitasyon konsepti içinde psikoloji ve beden sağlığını birbirinden ayırt edemiyoruz. Müzikle uğraşan insanlarda tedaviye katılım çok daha sağlıklı ve başarılı oluyor. Serkan'ın da müzikle uğraştığı zamanlarda motivasyonu, yaşam sevinci arttığından tedavi başarımız da artıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden MS tedavisine çello desteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Aralık 2019 tarihinde saat 09 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MS tedavisine çello desteği haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:31
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı