ANKARA HABERLERİ

Mimarlar’dan Ankapark için tasfiye ve tazmin çıkışı

Sedat CENİKLİ
14.02.2020 - 14:55 |Son Güncelleme :

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, borçları nedeniyle bir süredir kapalı olan ve işletmecisi değişen Wonderland Eurasia (Ankapark) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sedat CENİKLİ

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Ankapark için söylediği “Yıllık 10 milyon ziyaretçi bekliyoruz” sözlerini hatırlatan Candan, “Kapatılacağı zaten çok açıktı. Kenti yönetenler bilimi, tekniği, aklı kendine rehber edinmezse Ankapark gibi sonuçlarla daha çok karşılaşırlar. Bilimsel ve teknik anlamda ‘Burası iflas eder, kim alırsa alsın kapanır’ demiştik. Olan oldu, kapandı” diye konuştu.

GÖKÇEK HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Ankapark projesinin uygulanması kararını alan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da açıklayan Candan, “Melih Gökçek ve o dönem bu kararı alan herkes hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunuyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kent suçlarının peşini bırakmayacağız” dedi. Parkın geleceği ve kurulu olduğu alanla ilgili değerlendirmelerde bulunan Candan, şu ifadeleri kullandı:

AMACINA UYGUN HALE GETİRİLSİN

“Ankapark’ta yapılacak iş çok net. Orayı tasfiye edecekler. Tasfiye ederken de oradaki 750 milyon doları (Ankapark’ın maliyeti) Melih Gökçek’ten tazmin edecekler. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) birinci derece mutlak tarım arazisi olan alana uygun kullanımlar yapacak. Hayvanat bahçesini tekrar açacak. Bu kentin çocukları artık hayvanat bahçesine gidemiyor. Kim yok etti? Melih Gökçek. Oradaki oyuncakların da bakımlarını yapıp Anadolu’nun en ücra köşesine götürsünler, oralardaki çocuklar kullansın. Dolayısıyla orası tasfiye edilip, boşaltılsın ve AOÇ amacına uygun hale getirilsin. Başkent’in yüzüncü yılı olan 2023 yılında AOÇ’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Ankara’nın yüz akı olarak tekrar gün yüzüne çıkması gerekiyor.”

BÜYÜKŞEHİR’E PROTOKOL ÇAĞRISI

Öte yandan Candan, Ankapark üzerinden belediyelere ve mimarlara da ‘sağlıklı kentleşme’ çağrısında bulundu. Kente zarar veren yapıları önlemek için serbest çalışan mimarların, çevre, iklim ve toplumsal duyarlılık üzerinden örgütlenmesi gerektiğini söyleyen Candan, “Mimarlar Odası’nın denetiminden geçmeyen hiçbir yapıya ruhsat verilmemesi gerekiyor. Yerel yönetimleri, sağlıklı kentleşme konusunda meslek odalarının denetimini uygulamaya davet ediyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne, Mimarlar Odası ve meslek odalarıyla ’Mesleki Denetim Protokolü’ başlatılması konusunda çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mimarlar’dan Ankapark için tasfiye ve tazmin çıkışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Şubat 2020 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mimarlar’dan Ankapark için tasfiye ve tazmin çıkışı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:37
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:01
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:48
Sayfa Başı