ANKARA HABERLERİ

Memeli hücrelerinden ilaç üretiliyor

Meltem ÖZGENÇ
30.04.2018 - 14:37 |Son Güncelleme :

İnsalık, geçmişten bu yana hastalıkları tedavi etme çabası içinde. Bitkilerle başlayan bu serüven kimyasal ilaçlara, oradan da biyoteknolojik ve biyobenzer ilaçlara kadar geldi. Canlı hücre proteinlerinden oluşan ilaçlar konusunda bilgi veren AMGEN Biyobenzer Ürünler Global Operasyonlar İcra Direktörü Jeff Yant, bu ilaçların çok hassas olduğunu ve 200’ün üzerinde kalite kontrol aşaması bulunduğunu belirtti.

Meltem ÖZGENÇ

Yant, Hürriyet Ankara’ya şunları söyledi: “Biyoteknolojik ve biyobenzer ilaçlar canlı hücre proteinlerinden oluşuyor. Memelilerden elde edilen hücreler alınıyor ve DNA’ları üzerinde çalışılarak akıllı hücreler haline getiriliyor. Fabrikada bu hücreler beslenerek üremeleri sağlanıyor, sayıları artırılıyor. Daha sonra bu hücrelerin içindeki proteinler ayrıştırılıyor ve ilaç bu proteinlerden elde ediliyor.

OTOMASYON İLE ÇALIŞIYOR

Çok daha etkili ve yan etkileri oldukça az olan bu ilaçların yüklemeden ısısına kadar her alanda müthiş bir kalite kontrol sistemi var. Belki henüz ‘kimyasal ilaçlar tarih olacak’ diyemeyiz ancak ‘biyoteknolojik ürün çağı başladı’ diyebiliriz. Biyoteknolojik ilaç tesisleri tamamen otomasyon ile çalışıyor. Ürünler üretim tesisinden çıkana kadar değil hasta kullanımında dahi kontrol altında. Hastalar, ilaçların üzerindeki işaretlere bakarak, ilaçların bozulup bozulmadığını anlayabiliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Memeli hücrelerinden ilaç üretiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2018 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Memeli hücrelerinden ilaç üretiliyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Temmuz 2020, Perşembe
 • İmsak
  03:23
 • Güneş
  05:17
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı