ANKARA HABERLERİ

Masanın yüksekliği 70 cm olmalı

Hürriyet Haber
11.02.2017 - 01:00 |Son Güncelleme :

Bilgisayar ve mobilyanın uygun konumlandırılmaması, uzun süre masa başında çalışanlarda boyun ve sırt ağrısına neden oluyor. Omurga yapısını da tehdit eden riskle ilgili uzmanlar, “Masanın yüksekliği en az 70 santimetre olmalı” diyor.

Hürriyet Haber

Hacettepe Üniversitesi(HÜ) Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, boyun ve sırt ağrılarının, özellikle uzun süre masa başında çalışmayı gerektiren meslek grupları için ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Bu tip ağrıların kişinin yaşam kalitesini bozmasının yanı sıra omurga yapısını da olumsuz etkilediğine işaret eden Kutsal, yanlış oturma şeklinin bir süre sonra kronik sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi. Ergonomik olmayan koşullarda çalışan kişilerin risk altında olduklarını ifade eden Kutsal, bilgisayar başında uzun zaman geçiren kişilerin de bu grupta yer aldığını vurguladı. Kutsal, mobilyaların ve bilgisayarın uygun konumlandırılması gibi basit tedbirlerle ağrıların önlenebileceğini dile getirdi. Bilgisayar kullananlarda ağrıların genellikle oturulan masanın, ekranın ve klavyenin yüksekliklerinin bilgisayarı kullanan kişiye uygun olmamasından kaynaklandığının altını çizen Kutsal, çalışılan mekanın aydınlatma, ısı ve nem gibi çevresel olanaklarının yetersizliğinin önemli faktörler arasında yer aldığını söyledi. Kutsal, şu tavsiyelerde bulundu:

5-15 DAKİKALIK ARALAR VERİN

* Nem oranı sabit tutulmalı, odanın dışarıya açılan penceresi ve havalandırma sitemi olmalı.

* Klima üniteleri, çalışanın omuz ve sırtı üzerine gelmeyecek şekilde yerleştirilmeli.

* Bilgisayarın ekranı pencereden veya mekandaki aydınlatma araçlarından gelen ışığı yansıtmayacak şekilde konumlandırılmalı.

* Oda tavandan yansıyan ve çok parlak olmayan ışık ile aydınlatılmalı, çalışma masası ışığı yansıtmayacak şekilde mat malzeme ile kaplanmış olmalı.

* Monitörden okuma için tavan aydınlatmasından ziyade ek bir masa aydınlatması tercih edilmeli.

* Sırtın alt tarafına destek olacak ve otururken iki ayağın yere düz basmasına izin verecek, kol destekleri olan bir çalışma koltuğu kullanılmalı.

* Masanın yüksekliği en az 70 santimetre, üstü ise bilgisayarı ve gerekli diğer elektronik aletleri alacak kadar geniş olmalı.

* Altında ayakların hareketleri engellenmeyecek kadar alan olmalı, ayrıca bacakların esnetilmesine olanak sağlayacak şekilde boş bırakılmalı, temiz ve düzenli tutulmalı.

* Gerekli durumlarda masanın yüksekliği ayarlanabilmeli. Buna karşın tekerlekli olmamalı ve yerde sabit durmalı. Ayrıca masa üzerindeki bilgisayar, kullanan kişiden çok uzakta yerleştirilmemeli.

* Dirsekler ve dizler 90 derece bükülmüş olarak monitör ve klavyenin tam karşısına oturulmalı.

* Ekrana en az 45 santimetre uzaklıktan bakılmalı ve ekranın üst kenarı gözler hizasında veya hafif altında olmalı.

* Otururken masaya doğru eğilinmemeli, omuzlar öne doğru gelmemeli, gerekirse eğimli masa kullanılmalı.

* Omuzlar geriye doğru itilmeli, yükün eşit dağılımı sağlanmalı. Mümkün olduğunca ani olarak yapılan sert ve ters hareketlerden kaçınılmalı.

* Bilgisayarda uzun süre çalışılacaksa, 5-15 dakikalık ara verilmeli, olanaklar çerçevesinde rahat ve sıkmayan giysiler kullanılmalı.

* Bu şekilde damar, sinir ve kasların sıkışmaları, dolaşımın ve dokuların beslenmesinin bozulması önlenmeli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Masanın yüksekliği 70 cm olmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Şubat 2017 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Masanın yüksekliği 70 cm olmalı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2021, Pazar
 • İmsak
  05:31
 • Güneş
  06:54
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:14
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı