ANKARA HABERLERİ

Mamak’a akıllı çöp sistemi

Murat YILMAZ
01.09.2020 - 22:28 |Son Güncelleme :

Mamak Belediyesi, ilçede uygulayacağı ‘Akıllı atık toplama sistemi’ sayesinde ilçedeki çöp konteynerlerinin doluluk oranı ve temizlik takibini online olarak izleyecek. Vatandaşlar da çöpün saat kaçta, hangi plakalı çöp kamyonu tarafından alındığı bilgilerini canlı olarak sistem üzerinden görebilecek.

Murat YILMAZ

Mamak Belediyesi, ilçede ‘Akıllı atık toplama sistemi’ni hayata geçiriyor. Proje kapsamında çöp konteynerleri ve toplama sistemi yakın takibe alınarak, konteynerlerin doluluk oranı ve temizlik takibi online olarak izlenecek. Çöp kamyonlarının harita üzerinden anlık takibinin yapılacağı sistemde, ‘hangi mahalleye hangi araç ne zaman ulaştı’, ‘hangi konteynerde ne kadar süre geçirdi’, ‘tüm konteynerlerin çöplerinin alınıp alınmadığı’ gibi veriler online olarak kayıt altına alınacak. Bu sayede vatandaşların şikâyetlerine anlık olarak müdahale edebilecek. Sistem sayesinde vatandaşların çöp çıkarma saatlerine uyup uymadığı da izlenebilecek.

Mamak’a akıllı çöp sistemi

VATANDAŞ ANLIK OLARAK İZLEYEBİLECEK

Türkiye’de 24 belediye tarafından uygulanan projenin Mamak’taki farkı ise vatandaşın da kullanımına açık olması olacak. Sistem sayesinde Mamaklılar kendi mahallelerinde ‘çöpün saat kaçta alındığı’, ‘kaçta döküm yapıldığı’, ‘hangi çöp kamyonu tarafından çöplerinin alındığı’ gibi birçok bilgiye ulaşabilecek. Vatandaşlar tüm çöp toplama faaliyetini hem canlı hem de geçmişe dönük video olarak izleyebilecek. Proje için çöp konteynerlerine sensörler, kamyonlara da kamera ve bilgisayar sistemleri yerleştirilmeye başlandı. Çöpleri alınan boş konteynerler yeşil ışık uyarısı verirken dolu ve çöpü alınmayan konteynerlerde kırmızı ışık yanacak. Konteynerlerin doluluk oranlarının takibi sayesinde belediye yakıt ve zaman tasarrufu da sağlayacak. Projenin ilk uygulaması bu ay yapılacak.

HEM VERİMLİLİK HEM DE TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ

Akıllı şehir projeleri kapsamında bu çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Teknolojinin imkânlarını kullanarak vatandaşımızın temizlik ve çöp konusundaki taleplerine hızlı çözüm sağlamış olacağız. Vatandaşımız bu hizmetimizi kendisi de internet üzerinden takip edebilecek. Biz de çöp miktarını konteynere gitmeden araçtan veya merkezden tespit ederek araç ve personelin rotasını belirleyebileceğiz. Sistem sayesinde hem verimlilik hem de tasarruf sağlayacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Mamak’a akıllı çöp sistemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2020 tarihinde saat 22 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mamak’a akıllı çöp sistemi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Eylül 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:43
 • Güneş
  06:10
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:26
 • Yatsı
  20:48
Sayfa Başı