ANKARA HABERLERİ

Liseli kültür elçileri obeziteye karşı

Aysel ALP
27.05.2022 - 14:12 |Son Güncelleme :

Fencebir Anadolu Lisesi öğrencileri, 4 Avrupa ülkesiyle ortaklaşa düzenlenen ‘Sağlıklı Beslenme ve Sportif Yaşam Projesi’ ile obeziteye karşı fakındalık yaratıyor. Lise müdürü İzzet Tuna Bilginoğlu, “Ülkemiz adına kültür elçileri olmalarını istedik” dedi.

Aysel ALP

Sağlıklı Beslenme ve Sportif Yaşam Projesi çatısı altında bir araya gelen liseli gençler, obeziteye karşı fast-food’dan uzaklaşıp, geleneksel yemeklere dönülmesi, hareketin arttırılması gibi konulara karşı farkındalık yaratmak için programlar hazırladı. Polonya’nın koordinatörlüğünde İspanya, Romanya, Türkiye ve Portekiz’in katılımıyla yürütülen projeye, Türkiye adına Ankara’dan Fencebir Anadolu Lisesi katıldı. Liseden öğrenci ve öğretmenler, Polonya, İspanya, Romanya ve Portekiz’den öğrencilerle buluşarak, sağlıklı beslenmeye yönelik seminer ile atölye çalışmalarına katıldı, yöresel yemekleri tanıma fırsatı yakaladı. Fencebir Anadolu Lisesi Müdürü İzzet Tuna Bilginoğlu, 30 Mayıs’ta 4 ülkeden misafirleri bu sefer Ankara’da ağırlayacaklarını belirterek, “Biz projede, her ülkeye farklı öğrenci seçerek ülkemiz adına kültür elçileri olmalarını istedik” dedi. Bilginoğlu, şöyle devam etti:

ÖNEMLİ KAZANIMLAR OLDU

“Biz bu projeyle gençlerimize kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazının sağlıklı beslenme ve hareketlilik olduğunu anımsatmayı, bunu yaparken de 5 ülke öğrencilerinin birbirini yakından tanımalarını istedik. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, Avrupa Biriliği Projesi kapsamında Ulusal Ajans’a sunduk projemizi. Ajans’tan kabul gördük. Programın sonuçlarını da görmeye başladık. Sağlıklı beslenmeye yöneldiler, tencere yemeklerine burun kıvırırken artık onları tercih etmeleri, daha çok hareket etmeye çalışmaları önemli kazanım oldu.”

Liseli kültür elçileri obeziteye karşı

Polonya, İspanya, Romanya ve Portekiz’deki programlara katılan Fencebir Anadolu Lisesi öğrencileri 30 Mayıs’ta ise ev sahibi olarak Ankara’da yaşıtlarıyla buluşacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Liseli kültür elçileri obeziteye karşı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mayıs 2022 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Liseli kültür elçileri obeziteye karşı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2022, Perşembe
 • İmsak
  04:11
 • Güneş
  05:48
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:00
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı