ANKARA HABERLERİ

Kursiyer kadınlar patron oldu

Murat YILMAZ
31.01.2021 - 00:12 |Son Güncelleme :

Belediyelerin kadınlara yönelik kurslarından girişimcilik hikâyeleri çıkıyor. Mamak Belediyesi’nde kuaförlük eğitimi alan üç arkadaş açtıkları şimdi kuaför dükkânını işletiyor. ‘Yapamazsınız’ eleştirileri alan kadınlar, “Nasıl başardığımızı gösterdiğimiz için gururluyuz” diyor.

Murat YILMAZ

Esma Karaman, Döndü Kılıç, Nil Sultan Cihan... Üçünün de yolu Mamak Belediyesi Necip Fazıl Aile Merkezi’ndeki kuaförlük kursunda kesişti. Uzun süre eğitim gören üç kurs arkadaşı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavlarına girdi, ustalığa kadar yükselerek belge sahibi oldu. Kadınlar, eğitimlerinin başarı finalini ise Mamak Başak Mahallesi’nde ortak açtıkları kuaför dükkânıyla yaptı. Bir yıldır müşteri ağırlayan üç kadın, başarı hikâyelerini Hürriyet Ankara’ya anlattı.

Kursiyer kadınlar patron oldu

KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPABİLİR

Döndü Kılıç: “Evliyim iki çocuğum var, ek gelir olması ve çocuklarımın geleceğini düşünerek bu işe giriştim. 4 sene kursa devam ettim. Arkadaşlarla el ele verdik, birlikte başardık. ‘Bu yaştan sonra ne yapacaksınız’ diyenleri şaşırttık. ‘Yapamazsınız’ diyenlere nasıl yapıldığını gösterdik. Kadın isterse her yerde her şeyi yapabilir.”

Kursiyer kadınlar patron oldu

‘OLMAZ’ DİYENLERE GÖSTERDİK

Esma Karaman: “Evliyim, iki çocuk annesiyim. Kursa 2 sene devam ettim. Hocamız çok yardımcı oldu, özgüven kazandırdı, nasıl başaracağımızın yolunu çizdi. Azmettiğinizde gözünüz hiçbir şey görmüyor. Yeter ki başaracağınıza inanın. ‘Yapamazsın, senden kuaför de işletmeci de olmaz’ diyenlere nasıl olunacağını göstermiş olduk.”

Kursiyer kadınlar patron oldu

HAYALDİ AMA GERÇEK OLDU

Nil Sultan Cihan: “Kardeşlerimin eğitimine ve aileme destek olmak için lise eğitimimi bırakmak zorunda kaldım. Kursa 2018’de başladım. Okulu bıraktığım için ‘yapamaz, başaramaz’ dediler. İmkânsızlıklara rağmen başarı elde etmek benim için gurur kaynağı oldu. Makas nasıl tutulur, saç nasıl kesilir, Sümeyra Keleş hocamız bize öğretti. Benim için eğitim de iş sahibi olmak da hayaldi ama gerçek oldu.”

Kursiyer kadınlar patron oldu

BAŞARMAK İNANMAKLA BAŞLAR

Bir diğer başarı hikâyesi de İlknur Akdoğan ve Burcu Yaman’a ait. Mamak Belediyesi’nin Başak Aile Merkezi’nde cilt bakımı kursuna giden iki kadın, sertifikalarını alarak birlikte işyeri açtı. 3 çocuk annesi İlknur Akdoğan, “Başarmak inanmakla başlar. İnandım ve başardım” derken, Burcu Yaman da, “Hem kendime hem de diğer kadınlara faydam olmalı düşüncesiyle, kursu tamamladım” ifadelerini kullandı.

Kursiyer kadınlar patron oldu

YENİ GİRİŞİMCİLER GURUR KAYNAĞIMIZ

Açtıkları kursların kadınlara büyük katkı sağladığına dikkat çeken Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Ev kadınlarımızın sahip olacakları bilgi ve becerilerle ev ekonomilerine katkı sağlamalarına çok büyük önem veriyoruz. Kurslarımızın yeni girişimciler çıkarması bizim de gurur kaynağımız” dedi. Pandemi nedeniyle kurslara ara verildiğini belirten Köse, önümüzdeki günlerde tedbirli ve esnek bir çalışma ile eğitimlere yeniden başlamayı planladıklarını da kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kursiyer kadınlar patron oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2021 tarihinde saat 00 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kursiyer kadınlar patron oldu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:51
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:59
 • Yatsı
  21:32
Sayfa Başı