ANKARA HABERLERİ

Kurgusal duruşmada savunma dersi

Hürriyet Haber
09.03.2020 - 09:16 |Son Güncelleme :

Kız Başına Platformu, Ankara Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle “Kadına Şiddet Alanında Türkiye’nin İlk Kurgusal Duruşması” adlı programını Başkentlilerle buluşturdu.

Hürriyet Haber

Projenin finali ve cinayet sonucu hayatını kaybeden kadınlar için düzenlenen anma töreni, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş, Kız Başına Platformu Koordinatörü Yeşim Çaplı, Ankara Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, hukukçular ve gençler katıldı. Programda, avukat adayları, belirlenen bir olayı yargıç masasında oturan jüri üyelerine anlatarak, bir duruşma canlandırdı. Final duruşması, hipotez çalışmaları sonuncunda elde edilen veriler ışığında hazırlanan son kurgusal olay üzerinden finale kalan iki takımın katılımıyla, ceza duruşması simülasyonu ile tamamlandı. Kız Başına Platformu, projenin amacının, şiddet mağdurlarının haklarını en etkin şekilde savunacak öncü hukukçular yetiştirmek ve savunma hakkının etik sınırları içinde kalarak, sanık avukatları tarafından en uygun savunmanın nasıl yapılacağını göstermek olduğunu açıkladı.

Kurgusal duruşmada savunma dersi

ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Etkinlikte, yaşam hakları ellerinden alınmış olan kadınlar da unutulmadı. Acı şekilde hayattan koparılmış kadınlar adına özel bir anma töreni düzenlendi. Masaların üzerine, cinayet sonucu hayatını kaybeden kadınların isimleri yazılarak mumlar yakıldı. Her zaman kadınların yanında olduklarını belirten Nursen Yavaş “İnanıyorum ki bu ve bunun gibi birçok organizasyon, her birimizin konuya dair farkındalığını artıracak ve kadına şiddet gerçeğiyle yüzleşerek mücadeleyi hep birlikte sürdürmemize olanak tanıyacaktır. Kadın cinayetlerinin ve kadına şiddetin olmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle. Emek veren tüm kadınlar kendimizi alkışlayalım, iyi ki varsınız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kurgusal duruşmada savunma dersi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mart 2020 tarihinde saat 09 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurgusal duruşmada savunma dersi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  04:56
 • Güneş
  06:22
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:21
 • Yatsı
  20:42
Sayfa Başı