ANKARA HABERLERİ

Kurallara uyun sanatı koruyun

Doğahan GİRİTLİOĞLU
08.05.2021 - 23:46 |Son Güncelleme :

Dr. Tarhun Yosunkaya, bir yandan koronavirüs hastalarının tedavi süreçlerinde görev alırken bir yandan da meslektaşlarıyla birlikte rol aldığı ‘Handan’ın Kısmeti’ adlı oyunla sanatseverlerin karşına çıkıyor. Yosunkaya, hem doktor hem de bir sanatçı olarak, “Kurallara uyun, sağlığınızı ve sanatı koruyun” çağrısı yapıyor.

Doğahan GİRİTLİOĞLU

Ankara Lokman Hekim Akay Hastanesi’nin sağlık çalışanları 2017’den bu yana, bir yandan hastalara tedavi süreçlerinde yardımcı olurken diğer yandan da tiyatro sahnelerinde izleyicileriyle bir araya gelmeye devam ediyor. İlk olarak ‘Fermanlı Deli Hazretleri’ oyunuyla hastane koridorlarından tiyatro sahnesine geçiş yapan ekip şimdi ise ‘Handan’ın Kısmeti’ adlı oyunla ‘perde’ diyor. 30 kişilik ekip tarafından sahnelenen oyun, Ankara Devlet Tiyatroları sahnelerinde yaptığı prömiyerin ardından başlayan pandemi nedeniyle YouTube üzerinden izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Oyunun yönetmenliğini üstelenen hem de ‘külhanbeyi’ karakterini canlandıran Lokman Hekim Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı Dr. Tarhun Yosunkaya, “Koronavirüs sağlık alanını olduğu gibi sanat alanını da yormuş durumda. Sağlık sistemi ve buna bağlı çalışanlar, pandeminin başından beri büyük bir mücadele veriyor. Bunun yanında sanat bir ‘var oluş’ mücadelesi veriyor. İnsanlar tiyatrolardan, yeni oyunlardan, sahne tozundan uzak kaldı. Sanatçılar da aynı şekilde, büyük bir zevkle yaptıkları işlerinden uzak kaldı” dedi. Yosunkaya, bir doktor olarak ‘kurallı yaşam’ bir sanatçı olarak da ‘korona perdeleri kapatmasın’ çağrısı yaptığını söyledi. Tarhun Yosunkaya, şöyle devam etti:

Kurallara uyun sanatı koruyun

BİR YANDAN KORONAVİRÜS TEDAVİSİ

“Pandemi süreci sağlık hizmetlerini ve sağlık çalışanlarını etkilediği kadar sanatı da olumsuz etkilemiş durumda. Biz ekip olarak bu süreçte hem işimizi yapmaya çalıştık hem de en büyük tutkumuz olan sanatı sürdürmeye çalıştık. Koronavirüs hastalarına tanı ve tedavi yapılırken bizzat görev aldık. Gerçekten çok zor bir süreç. Hastaların yaşadıkları, semptomları oldukça ağır geçiyor. ‘Bana bir şey olmaz’ düşüncesiyle hareket eden çok ağır hastalar gördük. Bu yüzden insanlardan duyarlılık ve kurallı bir yaşam bekliyoruz.

Kurallara uyun sanatı koruyun

BİR YANDAN TİYATRO ÇALIŞMASI

Doktor olarak sorumluluklarımın yanı sıra hem tutkunu olduğum hem de yönetmen olduğum için sorumluluğum olan tiyatroyu da bir yandan devam ettirmeye çalıştım. Ekip olarak öncelikli sorumluluğumuz pandemi mücadelesi. Ancak insanların sanattan da uzak kalmaması gerekiyor. Sağlık ekibimiz bu yüzden önlükleri çıkartabilecekleri ilk fırsatta tiyatro çalışmalarına devam etti. İlk prömiyeri izleyici karşısında yaptık, sonra pandemi hayatımıza girdi ve bazı şeyler değişti. Biz seyirciyle ayrı kalmamak için oyunumuzu YouTube’a taşıdık.”

Kurallara uyun sanatı koruyun

PANDEMİNİN BİTMESİNİ DİLİYORUZ

Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü bu süreçte biz sağlıkçıların sergilediği bu tiyatro oyununu çok önemsediler ve destekleyerek ücretsiz online olarak sosyal medya hesaplarından paylaştılar. İnsanlardan da devletin belirlediği kuralara uymalarını ve en kısa zamanda sanatın izleyiciyle yüz yüze buluşmasını istiyoruz. Ekip olarak en büyük istediğimiz pandeminin sona ermesi. Bunu hem sağlık sistemini hem de sanatı korumak için istiyoruz.”

Kurallara uyun sanatı koruyun

Bir Osmanlı komedisi olan ‘Handan’ın Kısmeti’ oyununu, hastane yöneticileri ve doktorları ile aralarında hemşire, tekniker, teknisyen, güvenlik görevlisinin de bulunduğu bir ekip sahneye taşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kurallara uyun sanatı koruyun hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Mayıs 2021 tarihinde saat 23 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurallara uyun sanatı koruyun haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2021, Pazar
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:11
Sayfa Başı