ANKARA HABERLERİ

Korona yaşlıları depresyona soktu

Aybüke İNAL KAMACI/AA
02.10.2021 - 01:10 |Son Güncelleme :

Koronavirüs salgının başladığı ilk günden bu yana yapılan bilimsel çalışmalar, ‘salgın sürecinde yaşlılarda depresyon görülme sıklığının üç kat arttığını’ ortaya koydu.

Aybüke İNAL KAMACI/AA

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran, COVID-19 salgınından en çok etkilenen grupların başında ‘yaşlıların’ geldiğine dikkat çekerek, “Yayınlarımıza baktığımızda bu dönemde yaşlılarda depresyon sıklığının neredeyse iki-üç kat arttığını gördük. Yine hem muayene ettiğimiz hastalarda hem sürekli yayınlarımızda, unutkanlığın ilerlediğini, artık yaşlılarda alzaymır gibi unutkanlık hastalıklarının daha fazla görülmeye başladığını ve neredeyse iki-üç kat arttığını gördük. En çok uğraştığımız şey depresyon ve demans” değerlendirmesi yaptı.

‘ACABA HEP BÖYLE DEVAM MI EDECEK?’

Ankara Şehir Hastanesi Geriatri Kliniği Uzmanı Dr. Rana Tuna Doğru ise yaşın getirdiği risklerin yanında kronik hastalıkların da salgın sürecinde yaşlılar için önemli bir risk faktörü olduğunun altını çizerek, “Hastalığa yakalanma korkusunun yanında, kısıtlamalar nedeniyle evde kalmaları, günlük yaşam aktivitelerini yerine getirememeleri, sosyal çevreleriyle görüşmeyi, dışarı çıkmayı çok aza indirmeleri, ‘Acaba hep böyle devam mı edecek?’ düşüncesini beraberinde getirdi ve mutsuz olmalarına, depresyona girmelerine yol açtı” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Korona yaşlıları depresyona soktu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2021 tarihinde saat 01 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Korona yaşlıları depresyona soktu haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:16
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı