ANKARA HABERLERİ

Kış öncesi bakım şart

Ayça Gözde ÇETİN
06.10.2020 - 01:43 |Son Güncelleme :

Ankara Kalorifer Sıhhi Tesisat Doğalgaz İzolasyon Montajcılar Esnaf Odası Başkanı Murat Erturan, kış aylarına girmeden yapılacak kombi bakımı, radyatör ve petek temizliğinin doğalgaz kullanımındaki verimin artması ve vatandaşın doğalgaz kullanımından tasarruf etmesi için önemli olduğunu ifade etti. Erturan, kombi bakımının detaylarını şöyle anlattı:

Ayça Gözde ÇETİN

Kalorifer ve petek temizliği önem arz eden işler. Bu işi yapan insanların ehil kişiler olması lazım. Her yıl kış ayına girerken hem kombilerimize hem de radyatörlerimize bakım yaptırmalıyız. Radyatör bakımı 300 TL’ye, kombi bakımı da 150-200 TL’ye yapılıyor. Yaklaşık 500 liralık gibi bir maliyeti oluyor. Bir evin bakımı yarım gün sürüyor, yaklaşık 3-4 saatte bitiyor.

Kış öncesi bakım şart

UZUN ÖMÜRLÜ OLUR

Vatandaşımız maliyetler yüzünden bakım yaptırmaktan biraz çekiniyor. Kışın ortasında kombide arıza olduğu ya da radyatörler ısınmadığı zaman mecburen yaptırıyorlar. Bu yüzden kışa girmeden bakımlarını yaptırırlarsa hem hesaplı olur hem de kombileri kışa daha hazır ve bakımlı şekilde girer. Radyatörler, içindeki pasın, yağın durumuna göre ne kadar pisse hem kombiyi hem de kaloriferi o kadar zorluyor. Aynı zamanda sistemi ağır çalıştırarak çok gaz yanıp az ısı vermesini sağlıyor. Temizliğin yanı sıra kombilerin teknik bakımlarının da yapılması lazım. Eğer atıkların temizliği yapılırsa, hem daha verimli ısıtır hem de daha uzun ömürlü olur.”

ISI KAYBINA ENGEL OLUN

Erturan, ısı kaybının önüne geçilebilmesi için şu uyarılarda bulundu: “Perdeleri radyatörlerin üzerine koymamamız, önüne de kanepe, koltuk gibi eşyaları çekmememiz lazım. Bu şekilde ısıyı direkt olarak alanın içerisine yayabiliriz. Eve akşam geliniyor, sabah belli saatlerde gidiliyorsa, kombiyi en düşük derecede kullanmayı öneriyoruz. Sabahtan kapatıp, buz gibi bir evin içerisine gelip sonuna kadar açarlarsa, sabahtan akşama kadar harcanan enerjinin hepsini akşam harcamış olurlar. Bu şekilde hem kombiyi yoruyorlar hem de evi ısıtmak zorlaşıyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kış öncesi bakım şart hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2020 tarihinde saat 01 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kış öncesi bakım şart haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı