ANKARA HABERLERİ

Kilo sorununuz varsa doktor kontrolü yaptırın

Hürriyet Haber
04.03.2020 - 11:47 |Son Güncelleme :

Klinik Endokrinoloji ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Araz, kilo problemi olan kişilerin hormonal bozukluk ve obezitenin getireceği sağlık risklerine karşı doktor kontrolü yapmalarını önerdi.

Hürriyet Haber

4 Mart ‘Dünya Obezite Günü’nde tavsiyelerde bulunan Araz “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) obeziteyi sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlamaktadır. Obezitede vücut yağ oranı erkeklerde yüzde 25’i, kadınlarda ise yüzde 30-35’i aşar” dedi. Araz şunları söyledi:

KİTLE ENDEKSİ RİSKİ GÖSTERİR

“Obezite enerji alınması ve harcanması arasındaki dengenin bozulması ile genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Obezite sınıflaması kilogram cinsinden vücüt ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünerek elde edilen beden kitle indeksi (BKİ) ile yapılır ve beden kitle indeksinin 18.5-24.9 arasında olması normal olarak kabul edilir. Beden kitle indeksinin 25-30 arasında olması fazla kilolu, 30-40 arasında olması obez (şişman), 40’ın üzerinde olması ise morbid obez (hastalık derecesinde şişman) olarak sınıflandırılır. Bel çevresinin kadınlarda 88 cm’yi, erkeklerde 102 cm’yi geçmesi ise abdominal (karın) obezite olarak adlandırılır ve kalp damar hastalığı riskinin arttığını gösterir.

BAŞKA HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Obezite başta diyabet olmak üzere, hipertansiyon, hiperlipidemi (kolesterol ve trigliserid yüksekliği), kalp damar hastalıkları, uyku-apne sendromu, karaciğer yağlanması, reflü, safra taşı, çeşitli kanserler, kısırlık, eklem kireçlenmesi ve depresyon gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Kilo kaybı ile vücut ağırlığında düşüşle birlikte sağlık risklerinde de azalma sağlanmaktadır. On kilogram kayıp ile tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde yüzde 20, diyabetik hastalarda kan şekerinde yüzde 50, kan basıncında 20 mmHg, kolesterol düzeyinde yüzde 10, trigliserid düzeyinde yüzde 30 düşüş sağlanabilmektedir.

BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kilo sorununuz varsa doktor kontrolü yaptırın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2020 tarihinde saat 11 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kilo sorununuz varsa doktor kontrolü yaptırın haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ocak 2021, Salı
 • İmsak
  06:34
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı