ANKARA HABERLERİ

Kantinci ve simitçi esnafından yardım çağrısı

Hürriyet Haber
05.02.2021 - 00:22 |Son Güncelleme :

Ankaralı kantinciler ile simitçiler koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik zorluk yaşadıklarını belirterek, esnaf için hibe ve destek yardım çağrısı yaptı.

Hürriyet Haber

Okul kantin işletmelerinin geçen yıl 13 Mart’tan bugüne kadar kapalı olduğunu hatırlatan Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, kantinci esnafının bu süreçte banka kredileri ve el borçları alarak evine ekmek götürmeye çalıştığını söyledi. Ankara Pideciler, Simitçiler ve Çörekçiler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş da pandemi tedbirleri kapsamında kasım ayından bugüne sadece paket servis yapabilmesine izin verilen simit kafelerin bir kısmının kepenk indirirken, bir kısmının ise paket servisle zararına ayakta kalma mücadelesi verdiğini kaydetti.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Pandemi nedeniyle olumsuzluklarla karşılaşan esnafa gelir ve kira desteği verildiğini belirten Savaş Delibaş, “Devletin salgından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlara vereceği gelir kaybı ve kira desteğinden faydalanamadıklarının altını çizen Savaş Delibaş da şunları söyledi: “İşletmelerimiz pandemi sürecinde en son kasım ayından itibaren servise kapatıldı. Paket servis ile hizmet veriyoruz ama işler oldukça durgun, her gün zarar ediyoruz. Simit kafeler olarak satışlarımızın yüzde 80’ini salonda verilen hizmetten karşılıyoruz. Dolayısıyla yüzde 80 ciromuzda kayıp var. Zorunlu tüm işletme giderlerimizi karşılayamıyor, ertelenen ve yapılandırılan kredi ve vergi borçlarına rağmen bir çıkmazın içindeyiz. Borcu borçla kapatıyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Gerekli tüm tedbirler kapsamında iş yerlerimizin bir an önce açılmasını istiyoruz.”

Kantinci ve simitçi esnafından yardım çağrısı

‘KOVİDZEDE’ KABUL EDİLMELİ

Kantinci esnafının, 11 aylık süreçte borçlandığını ve iflasın eşiğine geldiği aktaran Bayram Şahin şöyle konuştu: “Milli Eğitim Bakanı’mızdan salgın sonuna kadar okulların açık olduğu süreçte kantinlerden hiç kira alınmaması, yine salgından sonra da 1 yıl, ağır mali tahribatı düzeltebilmemiz için kira talebinde bulunulmaması ve bu 1 yılın sonunda da kantin kiralarında indirim yapılması konusunda yardım sağlamasını bekliyoruz. Ticaret Bakanlığı’ndan da gelir kaybının önlenmesi için destek talep ediyoruz. Eylül sonuna kadar iş yerlerinden umudunu kesmiş ve yaklaşık 18 ay kapalı kalacak bir esnaf grubu olarak kantinciler de ‘Kovidzede’ kabul edilmeli ve pozitif ayrımcılıkla acilen yardım sağlanmalıdır. Pandemi diğer esnaf grupları için salgın, kantin işletmecisi için afettir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kantinci ve simitçi esnafından yardım çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Şubat 2021 tarihinde saat 00 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kantinci ve simitçi esnafından yardım çağrısı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:42
 • Güneş
  06:10
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:29
 • Yatsı
  20:52
Sayfa Başı