ANKARA HABERLERİ

Kanseri ‘kan testi’ yakalayacak

Selma KASAP/AA
09.10.2020 - 21:21 |Son Güncelleme :

ODTÜ Teknokent araştırmacıları, yayılma potansiyeline sahip kanserli hücrelerin milyarlarca kan hücresinin içinden canlı şekilde ayrıştırılıp sayılabilmesi için özgün bir teknoloji geliştirdi.

Selma KASAP/AA

Kanser teşhisini biyopsi yerine basit kan tahlili ile yapabilen ‘likit biyopsi’ çalışmasının ürün haline getirilip 2021'de piyasaya sürülmesi planlanıyor. ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren Mikro Biyosistemler Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Külah, doku biyopsisinin hasta için acı verici, maliyetli bir yöntem olduğunu belirterek “Likit biyopside ise hastadan sadece kan örneği alınır ve doku biyopsisi gibi bir cerrahi müdahale gerektirmediğinden hastaya güvenli, acısız ve maliyet-etkin bir çözüm sunar” dedi. Külah şu bilgileri verdi:

Kanseri ‘kan testi’ yakalayacak

MİKRO-AKIŞKAN TEKNOLOJİ

“Kanda çok ender bulunan ve yayılma potansiyeline sahip tümör hücrelerinin yüksek hassasiyetle canlı bir şekilde ayrıştırılıp sayılabilmesi için özgün bir mikro-akışkan teknoloji geliştirdik. Geliştirdiğimiz sistemin farklı kanser tiplerinde etkinliğini araştırmak için yurt içinde ve yurt dışında önemli kanser merkezleriyle iş birliği içindeyiz. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yürütülmekte olan deneme çalışmaları kapsamında kanser hastalarından alınan örnekler Mikro Biyosistemler laboratuvarlarında işleniyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de Acıbadem Labmed Laboratuvarı, Avusturya'da Viyana Tıp Üniversitesi ve İngiltere'de Leeds Üniversitesine kurulmuş prototipler ile sistemin klinik etkinlik ve faydalarını gösterme hedefli çalışmalar yürütülüyor. Bu ve benzeri çalışmalar sonucunda elde edilecek veriler, sistemin klinik etkinliğinin kanıtlanmasına ve devamında CE ve FDA onaylarının alınarak dünya çapında kullanılmasına olanak sağlayacak.” 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kanseri ‘kan testi’ yakalayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2020 tarihinde saat 21 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kanseri ‘kan testi’ yakalayacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:28
 • Güneş
  06:51
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı