ANKARA HABERLERİ

Kalpleri hâlâ Ankara’da

AA
27.01.2020 - 09:08 |Son Güncelleme :

“Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi” adlı ödüllü belgesel, Washington’da gösterildi. Yunus Emre Enstitüsü Washington DC Müdürü Halid Bulut, “Ankara Musevilerinin anlattığı hikâyeler gösteriyor ki her ne kadar farklı ülkelere göç etseler de kalpleri hâlâ Ankara’da” dedi.

AA

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Washington DC şubesi tarafından organize edilen etkinlikte “Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi” adlı ödüllü belgesel gösterildi. YEE Washington DC ofisinde gerçekleştirilen ve izleyicilerin beğenisini toplayan gösterime çok sayıda konuk katıldı. Program kapsamında düzenlenen fotoğraf sergisinde de geçmişte Ankara’da yaşayan Musevi ailelerinin paylaştığı kareler katılımcıların beğenisine sunuldu. Gösterimin ardından, belgeselin yönetmeni Enver Arcak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kalpleri hâlâ Ankara’da

GEÇMİŞE UZANIYOR

Belgeselin Anadolu’nun en eski Yahudi topluluklarından biri olan Ankara Musevilerinin geçmişine uzandığını anlatan Arcak, 15. yüzyılın ortalarında Osmanlı’ya sığınan ve uzun yıllar boyunca Ankara’da yaşayan Musevi toplumunun hikâyesini derlediklerini söyledi. YEE Washington DC Müdürü Halid Bulut da, “Osmanlı toplumunun en önemli değerlerinden biri olan farklılıkların birlikte yaşama kültürü, Cumhuriyet ile birlikte de devam etmiştir. Bunun en büyük delili ise bu tarz belgesellerin ortaya çıkardığı gerçeklerdir. Ankara Musevilerinin anlattığı hikâyeler gösteriyor ki her ne kadar farklı ülkelere göç etseler de kalpleri hâlâ Ankara’da, Türkiye’de” değerlendirmesinde bulundu.


KAPSAMLI BİR ARAŞTIRMA

Hermana: Ankara Yahudilerinin Anlatılmamış Tarihi, Ankara Musevileri ile ilgili kapsamlı ilk araştırma ve belgesel olma özelliği taşıyor. Belgeselde, Ulus bölgesinde yer alan Musevi mahallesine ait hikâye, fotoğraf ve röportajlarla izleyiciye aktarılıyor. Osmanlı döneminden bugüne Ankara Musevilerinin tarihsel gelişimini anlatan belgesel, Ankara’dan İstanbul’a ve İsrail’in çeşitli şehirlerine göç etmiş kişilerle yüz yüze yapılan görüşmeleri kapsıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kalpleri hâlâ Ankara’da hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ocak 2020 tarihinde saat 09 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalpleri hâlâ Ankara’da haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:28
Sayfa Başı