ANKARA HABERLERİ

Kalıp yaptırıp üretime geçtiler

Murat YILMAZ
24.04.2020 - 22:55 |Son Güncelleme :

Ankara’da, üretilen siperlikleri hastanelere ulaştıran Ankara Enduro Motosiklet Kulübü üyeleri, kendi imkânlarıyla özel kalıp yaptırdı ve günlük bin siperlik maske üretimine başladı. İlk etapta 5 bin maske hastanelere teslim edildi.

Murat YILMAZ

Başkent’te sağlıkçılar için üç boyutlu (3D) yazıcılarla üretilen siperlikleri hastanelere ücretsiz olarak ulaştıran Ankara Enduro Motosiklet Kulübü üyeleri, günlük üretim kapasitesinin 100-150 adet civarında olduğunu görünce harekete geçti. Kulüp üyeleri kendi imkânlarıyla özel kalıp yaptırdı ve enjeksiyon makinesinde günlük bin siperlik maske üretimine başladı. İlk etapta 5 bin maskeyi hastanelere teslim ettiklerini belirten Ankara Enduro Motosiklet Kulübü Başkanı Orhan Sağır şunları söyledi:

GÜNDE 150 ADET ÜRETİLEBİLİYORDU

“3D yazıcılara sahip olan kullanıcılar siperlik maske üretimini yaptıklarında bunların ulaştırılması için desteğe ihtiyaç duydu ve Türkiye Motosiklet Platformu’na başvurdu. Biz de platform üyesi olarak Ankara’da siperlik maskeler 3D yazıcı sahipleri tarafından üretildikçe bunları toplayıp, hastanelere titizlikle ve ücretsiz olarak teslim ettik. Ancak bir süre sonra hastanelerde siperlik ihtiyacı arttı. Bir siperlik maskenin üretimi ortalama 1 saat 15 dakika sürüyordu. Bu üretim hızı ile Ankara özelinde, hastanelerimize günde en fazla 100-150 civarında siperlik teslim edilebiliyordu.

Araştırma yaptık ve büyük kısmını finanse ederek günlük bin adet üretim kapasitesine ulaşabilecek bir şekilde, parçaların enjeksiyon makinesinde üretilmesine geçtik. Şu an itibarıyla talep olsun olmasın Ankara’daki tüm ilçelere ve devlet hastanelerine ortalama olarak 5 bin adet siperlik maske teslim ettik. Bunun yanında 3D yazıcı ile üretim de devam ediyor.

Kalıp yaptırıp üretime geçtiler

PEK ÇOK ŞEHRE GÖNDERİLİYOR

Ankara’dan Kastamonu, Aydın, Zonguldak, Muğla, Ordu, Adana, Antalya, İzmir, Karabük’teki devlet hastanelerine de siperlikleri ücretsiz olarak gönderdiklerini belirten Sağır, “Sağlık çalışanlarının yanında emniyet mensuplarımızın da ihtiyacını karşılamaya devam ediyoruz” dedi.

Kalıp yaptırıp üretime geçtiler

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kalıp yaptırıp üretime geçtiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Nisan 2020 tarihinde saat 22 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kalıp yaptırıp üretime geçtiler haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2021, Salı
 • İmsak
  06:20
 • Güneş
  07:50
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı