ANKARA HABERLERİ

Kahvecilerin gücü kalmadı

Hürriyet Haber
11.05.2021 - 02:14 |Son Güncelleme :

Esnafın batma, kepenk kapatma noktasına geldiğini belirten Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, “Bizlere sahip çıkılmalı. Dayanacak gücümüz kalmadı” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, bir yılı aşkın süredir yaşanan koronavirüs salgınının getirdiği sıkıntıların kahveci esnafını batma, kepenk kapatma noktasına getirdiğini belirterek, 17 günlük kapanmanın ardından artık kahvehanelerin açılması gerektiğini, yoksa telafisi olmayan mağduriyetlerin içerisinde kalacaklarını söyledi. “Sağlığımız için tabii ki salgın tedbirleri olacak, önlemler alınacak. Ancak bu süreçten toplum olarak çok etkilendik. Bu zorlu süreçte kahveci esnafının mağduriyeti göz önüne alınmalı” diyen Güven, şunları söyledi:

BİZE DE İMKÂN TANINMALI

“Biz, günlük çay satarak kazanan ve günlük harcayan insanlarız. Pandemi sürecinin başından itibaren en çok etkilenen esnaf kesimi kahveci esnafı oldu diyebiliriz. Şu an hiçbirimizin geliri yok, kiralarımız, elektrik, su, başka giderlerimiz devam ediyor. Evimizin, ailemizin zorunlu yaşamsal giderlerini karşılayamıyoruz. Sadece kahveci esnafı olarak biz değil, çalışanlarımız da mağdur durumda. Devletimizin çeşitli destekleri oldu, oluyor ama yetersiz. Yanlarımızda çalışanların bir kısmı sigortasız olduğu için desteklerden faydalanamıyor. Son açıklanan KOSGEB’in sadece imalat sektörünü kapsayan 3 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredi desteğinden de yararlanamıyoruz. Hizmet sektörünün temsilcileri olarak bizler de bu destekten yararlanabilmeliydik. KOSGEB desteği için bizim de başvurularımıza imkan tanınmalı.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

İş yeri kiralarımızı, elektrik, su gibi giderlerimizi karşılamamız noktasında geçici olarak devletimiz destek olmalı, vergi, stopaj gibi tüm vergiler ve Bağ-Kur, SGK primlerimiz pandemi sürecinden kurtuluncaya kadar ya devletimiz tarafından karşılanmalı ya da ileri tarihlere ertelenmeli. Gelir kaybı desteği ve kira yardımının miktarı artırılarak süresi uzatılmalı. Pandeminin getirdiği sıkıntılardan dolayı zor günler geçiren kahveci esnafı olarak acilen desteğe ihtiyacımız var ve devletimizi yanımızda görmek istiyoruz, bizlere sahip çıkılmalı. Dayanacak gücümüz kalmadı. Bıçak kemiğe dayandı artık.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kahvecilerin gücü kalmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mayıs 2021 tarihinde saat 02 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahvecilerin gücü kalmadı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Haziran 2021, Cuma
 • İmsak
  03:18
 • Güneş
  05:14
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:15
Sayfa Başı