ANKARA HABERLERİ

Kadın lider Kurmancan Datka için anma programı

Hürriyet Haber
02.02.2020 - 13:53 |Son Güncelleme :

Türk tarihinin efsanevi kadın lideri Kurmancan Datka, Ankara'da Yerli Düşünce Derneği ve Kırgızistan Büyükelçiliği’nce gerçekleştirilen programda anıldı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği (YDD) Onursal Başkanı Yalçın Topçu, “O, bütün dünya kadınlarına rol-modelimiz olarak gururla takdim edebileceğimiz büyük Türk ailesine mensup, kahraman Kırgız Kadını” dedi.

Hürriyet Haber

Türk Tarih Kurumu Konferans Salonu’ndaki programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Düşünce Derneği (YDD) Onursal Başkanı Yalçın Topçu, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubaniçbek Omuraliyev, AK Parti Giresun Milletvekili ve Türkiye – Kırgızistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Sabri Öztürk, AK Parti Ordu Milletvekili ve YDD Genel Başkanı Metin Gündoğdu, Güvenlik Uzmanı Stratejist Abdullah Ağar da katıldı. Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan program, Kurmancan Datka’nın hayatını konu alan belgesel film gösterimiyle devam etti.

BÜTÜN DÜNYA KADINLARINA ROL-MODEL

Kadın lider Kurmancan Datka için anma programıCumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Kurmancan Datka’nın sadece iyi silah kullanan bir komutan değil, stratejik öngörülü, başarılı bir diplomat olduğunu vurguladı. Datka’nın vefatına kadar Kırgız halkına önderlik yaptığını belirten Topçu, “Milletinin özgürlüğü için mücadele etmiş, emperyal Rus Çarlığı ile yapılan savaşlarda, göstermiş olduğu diplomasi ve siyasi başarının yanında, askeri dehası ve kahramanlığı ile de devrine damgasını vurmuş, sıra dışı bir Türk-Kırgız kadın liderdir. O, bütün dünya kadınlarına rol-modelimiz olarak gururla takdim edebileceğimiz büyük Türk ailesine mensup, kahraman Kırgız Kadını. O, kefenini başında taşıyan inanmış ve iman etmiş çilekeş ana, general, diplomat, siyasetçi ve mükemmel bir yöneticidir. Büyük atamız merhum Kurmancan Datka Anamızı rahmetle, kıvançla ve şükranla anıyorum. ruhu şad, mekanı cennet olsun” dedi.

DATKA İLE İLGİLİ ÖNEMLİ İŞLER YAPIYORUZ

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ise, “Kırgız halkı, bağımsızlığına kavuştuktan sonra Kurmancan Datka ile ilgili önemli işler yapmaya başlamıştır. Mesela, onun hayatıyla ilgili 2002 yılında Kırgızca, İngilizce, Rusça ve Çince kitaplar yayımlanmıştır. 2011 yılında Kurmancan Datka’nın doğumunun 200. yıl dönümü ülke çapında kutlanmış ve hayatı hakkında belgesel film çekilmiştir. 2014 yılında çekilen tarihî filmin ise Kırgız halkının gelecek nesli için bir miras, Türk dünyası için bulunmaz bir hazine olduğundan şüphemiz yoktur” ifadelerini kullandı.

ÇOK ETKİLEYİCİ BİR LİDER

TBMM Türkiye-Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, “Türk destanlarında kadının çok önemli bir rolü var. Kadın sadece anne değil, kadın birleştiren, inşa eden, insanları bir araya getiren ve liderlik de eden bir figürdür. Bu anlamda Kurmancan Datka da çok etkileyici bir lider” diye konuştu. AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu ise, yaşadığı döneme damgasını vuran Kurmancan Datka’nın halkı için elinden geleni yapmaktan çekinmeyen bir lider olduğuna dikkati çekerek, “Kırgız halkının bitkin bir vaziyette olduğu zamanda, Kurmancan Datka siyasi dehası ve savaşçı ruhu ile kimsenin karşısına çıkmaya cesaret edemediği Rus Çarlığını anlaşma masasına oturmaya ikna etmiştir. Bu anlaşmayla Kırgız halkının artık rahat bir nefes almasını sağlamıştır. Kurmancan Datka imzaladığı anlaşmayla ülkesini tam 30 yıl boyunca yönetmiştir” diye konuştu.

Programda ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulselam Arvas, dünya tarihinde lider kadınlar, Türk tarihinde lider kadınlar, Kurmancan Datka’nın hayatı, özellikleri ve liderliğini konu alan bir konferans verdi. Programın sonunda plaket takdimi yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kadın lider Kurmancan Datka için anma programı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Şubat 2020 tarihinde saat 13 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın lider Kurmancan Datka için anma programı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ocak 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Güneş
  08:00
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı