ANKARA HABERLERİ

Kadim mirası aktaracağız

Hürriyet Haber
28.02.2021 - 23:52 |Son Güncelleme :

ABB bünyesinde, Ankara’nın, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan tarihi eserlerinin kalıcı listeye dahil edilmesini sağlamak için UNESCO birimi oluşturuldu. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Ankara’daki kadim mirası gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Öyle bir miras ki yok olduğu zaman yerine koyma şansımız yok” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, kentin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde bulunan tarihi eserlerinin kalıcı listeye dahil edilmesini sağlamak için UNESCO birimi oluşturdu. UNESCO birimi personeli, ‘Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması’ konulu eğitime katılarak sertifikalarını aldı. Kurulan birimde görev alan uzman personel, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) geçici listesinde bulunan ‘Gordion Antik Kenti, Beypazarı, Hacı Bayram ve Augustus Tapınağı’nın olduğu bölge, Arslanhane Camisi’nin tavan işlemeleri ve Tuz Gölü’nün daimi listeye alınması için çalışacak. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın 25 Ocak tarihli olur yazısıyla resmi olarak kurulan UNESCO birimi; eğitim, bilim, kültür ve bilginin geliştirilmesi, soyut ile somut kültürel varlıkların korunması, sağlıklaştırma, bağlantılı kurumlar ve medya ile diyalog ve iş birliği sağlayarak halkı UNESCO’nun hedefleri, programları ve etkinlikleri hakkında bilgilendirecek. UNESCO biriminin Türkiye’de ilk kez resmi olarak ABB’de kurulduğunu açıklayan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, şu değerlendirmelerde bulundu:

Kadim mirası aktaracağız

5 DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIK VAR

“Bu birimde görev alan arkadaşlarımız alanlarında uzman ve sorumluluk disiplinine sahip. Arkeoloji, sanat tarihi ve restorasyon konusundaki uzman arkadaşlarımız kentteki kültür ve doğal varlıkları koruma konusunda aktif rol alacak. Ankara’nın UNESCO’nun geçici listesinde 5 tane doğal ve kültürel varlığı var. Gordion Antik Kenti, Beypazarı, Hacı Bayram ve Augustus Tapınağının olduğu bölge, Arslanhane Cami’miz, bir de Tuz Gölü listede mevcut. Temel hedefimiz Ankara’yı UNESCO’nun kalıcı listesine alabilmek. Ankara geçmişte pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve Anadolu’da yaşayan tüm medeniyetlerin izlerini içerisinde barındırmıştır. Barındırdığı eserleri günümüze kadar taşıyan Ankara’nın da mutlaka UNESCO’nun kalıcı listesinde temsil edilmesinin bir başkent olarak Ankara için önemli ve zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Oluşturduğumuz birim Ankara’daki süreçleri kurumsal olarak takip edecek. Ankara’daki kadim mirası gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Öyle bir miras ki yok olduğu zaman yerine koyma şansımız yok.”

Kadim mirası aktaracağız

EĞİTİMİN ARDINDAN SERTİFİKA ALDILAR

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün yönetimindeki SARAT Projesi kapsamında Koç Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi ve Uluslararası Müzeler Konseyi İngiltere Şubesi iş birliğiyle hazırlanan ‘Arkeolojik Varlıkların Korunması ve Kurtarılması’ konulu çevrim içi eğitime katıldı. Mimar ve mühendislerden oluşan ekip, 2 ay süren yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı. Personele sertifikalarını veren Ödemiş, kendisinin de katıldığı eğitim programına ilişkin şu bilgileri verdi:

Kadim mirası aktaracağız

“Eğitimleri tamamlayarak sınavlara girdik ve başarıyla eğitim sürecini bitirdik. Konular sadece arkeolojik varlıkların kurtarılması değil. Aynı zamanda bunların uygulamasına yönelik pratik eğitim de verildi.”

Kadim mirası aktaracağız

Gordion Antik Kenti, Beypazarı, Hacı Bayram ve Augustus Tapınağı’nın olduğu bölge, Arslanhane Camisi’nin tavan işlemeleri ve Tuz Gölü, UNESCO geçici listesinde yer alıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kadim mirası aktaracağız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2021 tarihinde saat 23 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadim mirası aktaracağız haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:31
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:36
 • Akşam
  19:35
 • Yatsı
  21:00
Sayfa Başı