ANKARA HABERLERİ

İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı

Murat YILMAZ
20.06.2021 - 23:55 |Son Güncelleme :

Ankara İtfaiyesi, havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek ve yüzmek için baraj, göl, gölet ve akarsulara girmek isteyenleri uyardı: “Ankara’daki baraj, göl, gölet ve akarsular, yüzmek veya serinlemek amacıyla girmeye uygun değil. Herkesi, özellikle de aileleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.”

Murat YILMAZ

Ankara’nın Sincan ilçesinde geçen hafta Ankara Çayı’na serinlemek için ayaklarını sokan ve akıntıya kapılan 9 yaşındaki bir çocuğun boğularak hayatını kaybetmesi, gözleri bir kez daha kentteki baraj, göl, gölet, akarsu gibi alanlara çevirdi. Başkent’te bu yerlerin yüzmek veya serinlemek amacıyla girilmeye uygun olmadığını hatırlatan Ankara İtfaiyesi’nden de vatandaşlara boğulma tehlikesine karşı uyarı geldi. Ankara’daki baraj, göl, gölet ve akarsuların yüzmek veya serinlemek amacıyla girilmeye uygun olmadığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, “Herkesi, özellikle de aileleri bu konuda dikkatli olmaları için uyarıyoruz” dedi. Kurumlu şu uyarıları yaptı:

İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı

HİÇBİRİ GİRİLMEYE UYGUN DEĞİL

“Havaların ısınması ve pandemideki normalleşme ile birlikte aileler kentteki mesire alanları ve piknik yerlerinde daha çok vakit geçirecek. Bu alanların yanındaki baraj, göl, gölet ve akarsulara da serinlemek için girmek isteyenler olabiliyor. Bu durum boğulma riskini arttırabilir. Ankara’daki baraj, göl, gölet ve akarsuların hiçbiri yüzmek veya serinlemek amacıyla girilmeye uygun değil. Akıntılı ve görüşü olmayan sular, ne kadar yüzme bilirseniz bilin, her zaman tehlikelidir. Buralara asla girilmemelidir. Aksi takdirde çok keyifle başlayan piknikler, maalesef çok büyük trajedilere dönüşebiliyor. Herkesi, özellikle de aileleri bu konuda dikkatli olmaları için uyarıyoruz. Çocuklara özellikle sahip çıkılması gerekiyor. Göl, gölet, baraj ve akarsuların bulunduğu mesire alanlarına gidip piknik yapmak isteyen herkese suya girilmesinin yasak ve tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı

MANGAL KEYFİNİZ YANGINA DÖNÜŞMESİN

İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, rekreasyon ve mesire alanlarında pikniklerde dikkatsizlik nedeniyle oluşabilecek yangın tehlikelerine de dikkat çekti. Yere atılan ve toplanmayan kibrit, sigara ve cam kırıklarının da yangına davetiye çıkardığını hatırlatan Kurumlu, “Doğaya atılan cam ve şişe kırıkları güneşin de direkt temasıyla mercek etkisi yapıyor ve kuru otları tutuşturuyor. Küçük bir kıvılcım çok büyük yangınlara neden olabilir. Vatandaşlarımız piknik alanlarını terk ederken mutlaka yaktıkları ateşi söndürmüş olduklarından emin olsun. Mümkünse közü toprakla kapatsın. Diğer türlü, ateş rüzgârla birlikte sönmeye yüz tutan közün etrafında dağılıp, kuru otları tutuşturarak büyük bir yangına neden olabilir. Mangal keyfi yangına dönüşmesin” dedi.

İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı

18 HAZİRAN PERŞEMBE

Sincan İstasyon Mahallesi’nde serinlemek için Ankara Çayı’na ayaklarını sokan 9 yaşındaki Mirsat Sefil, bir anda akıntıya kapılmıştı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından sudan çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırılan küçük çocuk, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Haziran 2021 tarihinde saat 23 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İtfaiyeden boğulma tehlikesi uyarısı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:54
 • Güneş
  05:37
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:54
 • Akşam
  20:13
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı