ANKARA HABERLERİ

İşte serbest kıyafetle ilgili araştırma sonuçları

Hürriyet Haber
30.03.2013 - 23:12 |Son Güncelleme :

Okullarda serbest kıyafet uygulaması tartışmaları devam ederken, Ankara ile birlikte 35 ilde yapılan araştırmanın sonuçları, velilerin kaygılarının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu ortaya koydu. Velilerin yarısı evde her gün çocuklarla "Yarın ne giyeceğim" tartışması yaşanacağını düşünüyor.

Hürriyet Haber

Araştırma şirketi A&G'nin  "serbest kıyafet" ile ilgili 35 ilde yaptığı araştırmadan, uygulamaya vize çıkmadı. Araştırmaya katılanların ezici çoğunluğu serbest kıyafet uygulamasına karşı çıktı.

A&G'nin Ankara başta olmak üzere 35 il merkezi, 140 mahalle ve köyde çocuğu ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören 2 bin 510 veli, ve 504 öğretmene kıyafet serbestliğini sordu. Araştırmanın sonuçları özetle şöyle:

OKUL KIYAFETİYLE GİTSİN: Ankete katılan velilerin yüzde 81.4'ü, öğretmenlerin ise yüzde 83'ü çocukların okula okul kıyafetiyle gitmelerini

istiyor.

DAR GELİRLİ EZİLİR: Velilerin yüzde 76.4'ü, öğretmenlerin ise yüzde 63'ü serbest kıyafetin olması halinde dar gelirli ailelerin çocuklarının okullarda ezileceğini düşünüyor. Velilerin yüzde 82.4'ü uygulamanın dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojisini kötü yönde etkileyeceğini düşünüyor.

YARIN NE GİYSEM TARTIŞMASI:  Velilerin yüzde 47.9'ü evde her gün 'yarın ne giyeceğim' tartışması yaşanacağını düşünüyor.

MASRAFLAR ÇOK ARTAR: Velilerin yüzde 88.8'i, öğretmenlerin de yüzde 88.3'ü serbest kıyafet uygulamasının ailelerin okul masraflarını arttıracağını düşünüyor.

VELİLER KARAR VERMELİ: Velilerin yüzde 62.1'i, öğretmenlerin yüzde 59.7'si de okul kıyafetinin belirlenmesinde velilerin kararlarının geçerli olmasını istiyor.

ÖZEL OKUL GİBİ OLSUN: Veliler özel okullarda velilerin en az yüzde 60'ının onayı ile okul kıyafetinin belirlenmesi kararının devlet okullarında da uygulanmasını istiyor.

GÜVENLİK SORUNU: Öğretmenlerin yüzde 41.3'ü de öğrenci olan ve olmayanın anlaşılamayacağı için güvenlik sorunlarının artacağından endişeli.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşte serbest kıyafetle ilgili araştırma sonuçları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Aralık 2021, Pazar
 • İmsak
  06:18
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:09
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı