ANKARA HABERLERİ

İşte merak edilen Saraçoğlu Projesi

Hürriyet Haber
23.10.2020 - 01:38 |Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Saraçoğlu Projesi'yle Ankara'nın merkezine havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla, özgün mimarimizi koruyarak yaşattığımız yemyeşil bir yaşam alanı kazandırıyoruz” dedi.

Hürriyet Haber

Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Kurum, Ankara'nın ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi'nin ihya sürecini başlattıklarını belirterek, “Ankara'nın merkezini daha da canlı kılacak, milli mimarimizi, doğal varlıklarımızı koruyarak yaşatacak bu örnek çevre ve şehircilik projemizi, milletimize armağan ediyoruz” diye konuştu. Milletvekilleri ve belediyelerle başkentte yeni vizyoner hizmetlerin hızlı bir şekilde ortaya konması gerektiğini belirten Kurum, Saraçoğlu’nun başkentin yeni simgesi haline geleceğinin altını çizdi. Bakan Kurum, özetle şu bilgileri paylaştı:

TESCİLLİ YAPILAR MUHAFAZA EDİLİYOR

“Saraçoğlu Projesi'ni tamamen çevre ve doğa merkezli bir yaklaşımla ele alıyoruz. Saraçoğlu'nun tarihi dokusunu oluşturan 44 tescilli yapıyı restore ederek muhafaza ediyoruz. Bu süreci de Kültür Varlıkları Kurulu'nun vermiş olduğu onaylarla, bilim adamlarımızın, hocalarımız, mimarlarımız, mühendislerimizin onayıyla yürütüyoruz. Bütün tescilli yapı ve anıt ağaçlarımızı özenle koruyarak, bu güzel mahallenin yine yeşiliyle, güzelliğiyle Ankara'ya nefes aldıracak bir mahalle olarak kalmasını sağlıyoruz.

7/24 YAŞAYAN BİR YAŞAM ALANI OLACAK

Saraçoğlu’nda toplam 44 blok, 437 bağımsız bölüm bulunuyor. Yeni projeyle tescilli 44 bloğun tamamını koruyoruz. İçerisinde 120 konut, 92 ticaret, 212 ofis ve otel yapısı olacak şekilde 429 bağımsız bölüm olarak yeniliyoruz. 3 ayrı etap belirledik, tüm etapları eş zamanlı olarak yapacağız. Projemizin ilk etabında, 16 dükkan, 124 ofis ve otel olacak şekilde yeniliyoruz. İkinci etapta, eski dere yatağını canlandırıyoruz. Biyolojik gölet olarak Ankara'nın hizmetine sunuyoruz. Biyolojik gölet çevresinde rekreasyon, kültür-sanat etkinlik alanlarıyla, şehrin merkezinde 7/24 yaşayan aktif bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Bu etapta 70 dükkan ve 88 ofis olacak şekilde yeniliyoruz. Üçüncü etapta ise 120 konut ve 6 dükkan olacak şekilde bir yenileme çalışması yapıyoruz.

İşte merak edilen Saraçoğlu Projesi

ANKARALININ BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Yolları tek şeritli olarak düzenleyerek yaya kullanımını güçlendirdiklerini de ifade eden Kurum, “Saraçoğlu'nda bir yapı projesi değil, bir sosyal sorumluluk projesi bilinciyle hareket ediyoruz. Yeni Saraçoğlu Mahallesi, Ankaralıların en güzel anılarını biriktirmeye, yeniden başlayacak. Ankara'yı yaşayanların yeni buluşma noktası olacak” diye konuştu.

İşte merak edilen Saraçoğlu Projesi

Bakan Kurum, toplantıya katılan ABB Başkanı Mansur Yavaş ve katılımcılarla bir süre sohbet etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İşte merak edilen Saraçoğlu Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ekim 2020 tarihinde saat 01 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşte merak edilen Saraçoğlu Projesi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Kasım 2020, Pazartesi
 • İmsak
  05:47
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı