ANKARA HABERLERİ

İşaret diliyle video kitap

Burcu ÇALIK/AA
16.02.2021 - 00:05 |Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi TÖMER İşaret Dili Programları Koordinatörlüğü, Türkiye'deki işitme engelli çocukların video kitaplar aracılığıyla uluslararası yayınları tanımalarına imkân sağlayacak yeni bir çalışmaya imza attı.

Burcu ÇALIK/AA

ABD'deki Gallaudet Üniversitesi'nin ‘Mindheart’ ve ‘RiseBooks’ isimli projelerine destek verme kararı alan TÖMER İşaret Dili Programları Koordinatörlüğü, proje kapsamında işitme engelli çocuklar için hazırlanan video kitapları Türk İşaret Dili'ne çevirmeye başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra Türkiye Sağırlar Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği çalışma sayesinde, işitme engelli çocuklar ücretsiz olarak birçok yayına Türk İşaret Dili ile erişebilecek.

İşaret diliyle video kitap

BENİM ADIM KORONAVİRÜS

Proje kapsamında çocuklar için Türk İşaret Dili'ne çevrilen ilk kitap da ‘Merhaba, Benim Adım Koronavirüs’ oldu. Dünya genelinde şu an Ankara Üniversitesi markası adı altında yayınlanan video kitap, Türkçe yazılı metin ve Türk İşaret Dili ile hazırlandı. TÖMER'den Dr. Bahtiyar Makaroğlu ve Mesut Öztürk'ün gözetiminde Yasemin Güçlütürk tarafından Türkçe’ye ve Türkiye'nin ilk işitme engelli tercümanlarından Sinan Bilgiç tarafından Türk İşaret Dili'ne çevrilen kitapta, çocuklara, koronavirüsün ne olduğu ve salgından nasıl korunabilecekleri yaşlarına uygun bir dille anlatılıyor. Ücretsiz kullanıma açılan yayınlara TÖMER İşaret Dili isimli sosyal medya hesapları üzerinden erişilebiliyor. 

İşaret diliyle video kitap

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İşaret diliyle video kitap hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Şubat 2021 tarihinde saat 00 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İşaret diliyle video kitap haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2021, Cuma
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı