İnsansız savaş gemileri

Güncelleme Tarihi:

İnsansız savaş gemileri
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 30, 2014 01:32

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, belirli bir dalga boyunda sinyaller yayarak hedefleri algılayan ve mermileriyle hedefleri otomatik vuran minyatür insansız savaş gemileri tasarladı. Gemiler, üniversite kampüsündeki havuzda düzenlenen yarışma kapsamında tatbikat yaptı.

Haberin Devamı

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Mekatronik dersi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Hanay, üçüncü sınıf öğrencilerinin minyatür insansız savaş gemisi tasarladıklarını ifade etti. Geleceğin yeni nesil mühendislerinin makine, elektronik ve bilgisayar programcılığı bilgilerini geliştirdikleri savaş gemilerinin iki gün boyunca kampüs içindeki havuzda yarıştırıldığını anlatan Hanay, böylece savunma sanayi alanındaki ilk tecrübelerini de yarışma kapsamındaki tatbikatta sergilediklerini söyledi. Temel makine bilgileriyle gemilerin gövde, motor, dümen, tetikleme mekanizması gibi tasarımların gerçekleştirildiğini, daha sonra elektronik ve bilgisayar mühendislikleri bilgileriyle gemilerin uzaktan kontrolü, otomatik hedefi algılaması ve vurulması konularını çözdüklerini anlatan Hanay, şöyle konuştu:

Haberin Devamı

HEDEFLER VURULDU

"Gemilerin, belirli bir dalga boyunda sinyaller yayan hedefleri algılamaları ve sünger mermileriyle bu hedefleri otomatik olarak vurmaları sağlandı. Yarışmalarda öğrencilerin tamamen kendi tasarladıkları ve ürettikleri sistemlerin bazı parçaları da bölümde bulunan üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretildi. Tatbikatta, havuzun etrafına 6 tane hedef yerleştirdik. Hedeflerden sadece birinin aktif hale geldiği bir sistem tasarlandı. Öğrencilerin tasarladığı gemilerden bu hedeflere uzaktan kumandayla atışlar yapıldı. Gemiler, hedefe yaklaştığı zaman sensörler tarafından algılanan hedefler kilitlendi ve geminin vuruş yapması sağlandı."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!