ANKARA HABERLERİ

İnmeye karşı 5 belirti ve 5 öneri

Hürriyet Haber
28.10.2020 - 11:36 |Son Güncelleme :

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk Her 40 saniyede bir kişinin inme geçirdiğine dikkat çekerek, inmenin en önemli 5 belirtisini ve koruyucu 5 maddeyi anlattı.

Hürriyet Haber

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk 29 Ekim “Dünya İnme Günü” ne ilişkin açıklamalar yaptı. Her 40 saniyede bir kişinin inme geçirdiğine dikkat çeken Prof. Öztürk son açıklanan TÜİK raporlarına göre inme sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısının tüm kazalarda hayatını kaybedenlerin iki katı olduğunu belirtti. Korona kapma endişesiyle hastaneye gitmeye çekinen hastalar olduğuna da dikkat çeken Prof. Öztürk “İnme belirtilerine çok dikkat edilmeli. Pandemi sebebiyle sağlık kuruluşuna gitmekten çekinen ve o sırada inme geçiren hastalar çok daha ciddi hasarla karşılaşabilir; hatta hayatını kaybedebilir. O yüzden inme hakkında bilinçlenmek hayati öneme sahip” diyerek İnme belirtilerini şöyle sıraladı:

Vücudun tek tarafında yüz, kol ve/veya bacakta olan hissizlik ve/veya kuvvet kayb

Bilinç bulanıklığı veya konuşma ve/veya anlamada güçlü

Yürüme güçlüğü, baş dönmesi, denge ve koordinasyon kayb

Tek veya iki taraflı görme kaybı

Şiddetli baş ağrısı

 

Öztürk İnmede Koruyucu Beş Yöntemi ise şöyle sıraladı:

Tansiyon, Şeker, Kalp Hastalıklarının Kontrol

Sigara Kullanımının Önlenmesi

Sağlıklı Beslenme

Fiziksel Aktivite

Tüm Kullanılan İlaçların doktor kontrolüyle alınması

İNME İLE MÜCADELE OKULLARDAN BAŞLAMALI

İnme mücadelesinin okullarda başlaması gerektiğini belirten Öztürk, "Okullardan başlamak üzere sebze ve meyveyi yeterince içeren doğru beslenme alışkanlıklarının edindirilmesi, fiziksel aktiviteyi artıracak aktiviteler ve ortamların sağlanması, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalıklarının düzenli kontrolü ve uygun tedavisi, obeziteyi önleyecek stratejiler sadece sağlık merkezleri ile değil, okullar, parklar, spor merkezleri, halk eğitim stratejileri inme ile mücadelede bir bütün olarak ele alınmalıdır" diye konuştu

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İnmeye karşı 5 belirti ve 5 öneri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2020 tarihinde saat 11 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnmeye karşı 5 belirti ve 5 öneri haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:32
 • Güneş
  06:55
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  18:13
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı