ANKARA HABERLERİ

İmmün plazma tedavisi süreyi kısaltıyor

Yeşim Sert KARAASLAN/AA
17.10.2020 - 00:05 |Son Güncelleme :

Türk bilim insanlarınca, ‘COVID-19 Hastalarında İmmün Plazma Tedavisi’ başlıklı araştırma ile tedavinin, koronavirüs hastalarının yoğun bakımda kalma süresini kısalttığı, solunum destek ve damar büzücü tedavi ihtiyacını azalttığı tespit edildi.

Yeşim Sert KARAASLAN/AA

Araştırmayla, immün plazma tedavisi alan hastalarda yoğun bakımda kalma süresi ortalama 9 günken, almayan grupta 12 gün olarak saptandı. Solunum cihazına bağlanma ihtiyacı bu tedaviyi alan grupta yüzde 49 iken, almayan hastalarda yüzde 55 bulundu. 22 Mayıs itibarıyla tanısı laboratuvar sonuçlarıyla doğrulanmış bin 776 ağır ve kritik durumdaki koronavirüs hastasının dahil edildiği araştırma Sağlık Bakanlığı Bilimsel Çalışma Grubu tarafından yapıldı. Araştırmanın sonuçları, uluslararası bilim dergilerinden ‘Transfusion and Aphresis Science’da yayımlandı.

İmmün plazma tedavisi süreyi kısaltıyor

AĞIR HASTALARDA DEVAM EDİLMELİ

Küresel salgının devam ettiğine ve aşı çalışmalarının henüz sonuçlanmadığına dikkati çeken Sağlık Bakanlığı Bilimsel Çalışma Grubu Üyesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, immün plazma tedavisinin bu koşullarda kritik durumdaki ağır koronavirüs hastalarında uygulanmaya devam edilmesinin faydalı olduğunu söyledi. Koronavirüs hastalığı geçirenlerin, hastaların sağlığına kavuşmaları için bağışçı olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Altuntaş, donör olabilecek kişilerin bağışçı olmaktan kaçınmamasını istedi.

*İmmün plazma tedavisi, antikorların bulaşıcı hastalığa karşı korunma veya tedavi amacıyla duyarlı bir kişiye verilmesi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İmmün plazma tedavisi süreyi kısaltıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2020 tarihinde saat 00 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İmmün plazma tedavisi süreyi kısaltıyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2020, Cumartesi
 • İmsak
  05:30
 • Güneş
  06:53
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı