ANKARA HABERLERİ

Ilıkan’dan ABB’ye ‘tıbbi atık’ eleştirisi: ‘Ortada çelişki ve sorumsuzluk var’

Hürriyet Haber
05.01.2021 - 00:56 |Son Güncelleme :

ABB Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, tıbbi atıkların bertarafı konusunda ABB’nin soru önergesine önce ‘yakılıyor’ yanıtı verdiğini ardından atıkların 252 gün boyunca yakılmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Hürriyet Haber

Ilıkan, “Salgınla mücadele edilen bu dönemde ortada büyük bir çelişki ve sorumsuzluk var” dedi. Ilıkan, ABB Meclisi’ne 7 Eylül 2020’de verdikleri soru önergesinde ‘tıbbi atıkların bertarafının nasıl bir yöntemle gerçekleştirildiğini’ sorduklarını, ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’ndan gelen cevapta, termal yöntemlerle (yakma/gazlaştırma) gerçekleştirildiğinin söylendiğini belirtti. Ancak 22 Ekim 2020 tarihindeki Belediye Encümeni’nin gündemine ise ceza talebi getirildiğine dikkat çeken Ilıkan, “İlgili firmaya 1 Ocak 2018 ile 1 Haziran 2020 tarihleri arasında yakma yapılmayan günler için 2 milyon 310 bin lira para cezası verilmesi istendi. Büyükşehir’in hesaplarına göre 252 gün yakma işleminin yapılmadığı, yasal bekleme sürelerinin de dikkate alınarak toplamda 154 gün için 2 milyon 310 bin lira para cezası çıkarıldı. Ancak firma ile Büyükşehir arasındaki şartnameye göre Belediye Encümeni’nin böyle bir cezai işleme yetkili olmadığı kararına varıldı ve bu cezanın şartname esaslarına göre hazırlanması için konu tekrar Sağlık İşleri Dairesi’ne gönderildi” dedi.

Ilıkan’dan ABB’ye ‘tıbbi atık’ eleştirisi: ‘Ortada çelişki ve sorumsuzluk var’

252 GÜN YAKILMADIĞI TUTANAKTA MEVCUT

Ilıkan şöyle devam etti: “Geriye dönük 252 gün yakma yapılmadığı belediye tutanaklarında mevcutken, Sağlık İşleri Dairesi’nin bize ‘termal yöntemlerle yakma gerçekleştiriliyor’ cevabı, vatandaşlarla dalga geçildiğinin, sorumsuzca davranıldığının göstergesi. ABB’nin söylem ve eylemlerindeki tutarsızlık bununla da sınırlı değil. 252 gün yakma işlemi yapılmadığını encümene beyan eden Sağlık Daire Başkanlığı, firmayı ziyarete gidiyor. 29 Kasım 2020 tarihinde servis edilen haberde, ‘Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle pandemi sürecinde Başkent’teki tıbbi ve katı atıklar Sincan Çadırtepe’de bulunan ITC Entegre Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisleri’nde imha ediliyor’ diye açıklama yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak imha sürecini yakından takip ettiklerini de özellikle vurguluyorlar.”

Ilıkan’dan ABB’ye ‘tıbbi atık’ eleştirisi: ‘Ortada çelişki ve sorumsuzluk var’

HESABINI ANKARALILAR’A NASIL VERECEKSİNİZ?

ABB’ye “Bu atıklar yakılmadı ise nerede depolanmıştır? Ankara halkının kullandığı yer altı sularına karışmış olabilir mi? COVID-19 pandemi süresinde Ankara’da yaşanan artışların nedenlerinden birisi bu olabilir mi? Ankara halkı, sağlığını tehdit eden bir durumla karşı karşıya iken ve çok acil önlem alınması gerekirken bugüne kadar hangi önlemi aldınız?” sorularını yönelten Murat Ilıkan, “Salgınla mücadele edilen bu dönemde ortada büyük bir çelişki ve sorumsuzluk var. Bu sorumsuzluğun hesabını Ankaralılar’a nasıl vereceksiniz? COVID-19 pandemi sürecinin Başkent Ankara’da bu kadar olumsuz seyredişinde bu tıbbi atıklardan kaynaklı bir sorun var ise bunun vebalini nasıl ödeyeceksiniz? Yakılmadığı ABB’nin kendi tutanaklarıyla sabitken, ‘yakılıyor’ diye bir haberi nasıl servis edip kamuoyunu yanıltıyorsunuz. Bu ihmal mi? Sorumsuzluk mu? Yoksa iş bilmezlik mi” eleştirilerinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ilıkan’dan ABB’ye ‘tıbbi atık’ eleştirisi: ‘Ortada çelişki ve sorumsuzluk var’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ocak 2021 tarihinde saat 00 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ilıkan’dan ABB’ye ‘tıbbi atık’ eleştirisi: ‘Ortada çelişki ve sorumsuzluk var’ haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Şubat 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı