ANKARA HABERLERİ

Hollandalı Günlükleri

Haşim KILIÇ
10.09.2020 - 23:54 |Son Güncelleme :

Türkiye’de yaşayan Hollandalı üç sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘Türkiye’de Hollandalı Günlükleri’ isimli karma sergi, sanatçıların Türkiye deneyimlerini yansıtıyor.

Haşim KILIÇ

Çayyolu’ndaki Güler Sanat Galerisi, sezonu ‘Türkiye’de Hollanda Günlükleri’ isimli sergiyle açtı. Türkiye’de yaşayan üç Hollandalı sanatçı Arjen Zwart, Jeroen Paalvast ve Koenraad Marinus van Lier’in eserlerinden oluşan serginin açılışını Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet yaptı. Büyükelçi Kwaasteniet, sergiyi eşi Kees Van Lent’le birlikte gezdi.

Hollandalı Günlükleri

SANATIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Serginin açılışında konuşan Marjanne de Kwaasteniet, pandemi sürecinde sanatın öneminin bir kez daha öne çıktığını belirtti. Büyükelçi Kwaasteniet, bu süreçte online eğitimlerin ve sanat aktivitelerinin yapıldığını ancak sanatın gerçek güzelliğinin yüz yüze olduğunda ortaya çıktığını aktardı. Sergide eserleri yer alan sanatçıların İstanbul’da yaşadığını belirten Kwaasteniet, “Yabancı bir ülkeye geldiğinizde ilk olarak yabancı oluyorsunuz. Ancak bir süre sonra siz de o ülkenin bir parçası ve içeriden biri haline geliyorsunuz. Sergi, bize sanatçıların bu sürecini de yansıtıyor” dedi.

Hollandalı Günlükleri

ZAMAN VE MEKÂN ŞAHİTLİĞİ

Serginin küratörü ve galerinin kurucusu Kemal Orta ise ‘Türkiye’de Hollanda Günlükleri’ isimli serginin sanatçıların Türkiye deneyimlerini, ülkemizden aldıkları referansları kendi özgün pencerelerinden yansıttığını söyledi. Orta, “Sergi, sanatçının bulunduğu zamana ve mekâna olan şahitliğini, doğal ve dolaysız sosyo-kültürel etkileşimini sorgulayarak adeta bir günlük niteliğinde olan eserlerindeki yansımalarını inceliyor. Sergi, fotoğraftan çizime, resimden heykele ve video sanatına kadar farklı disiplinlerdeki işleri bir araya getiriyor” dedi.

Hollandalı Günlükleri
10 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek olan sergi, Ankara’nın ardından Uşak ve Nevşehir’de sanatseverlerle buluşacak.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hollandalı Günlükleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2020 tarihinde saat 23 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hollandalı Günlükleri haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Eylül 2020, Cuma
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:32
Sayfa Başı