ANKARA HABERLERİ

Her yıl bin 500 bebek işitme kaybı ile doğuyor

Hürriyet Haber
19.03.2018 - 13:58 |Son Güncelleme :

Yenidoğan döneminde oluşan işitme kaybı, iletişim becerilerinde azalma, öğrenme güçlüğü, iletişim bozukluğu, sağır ve dilsiz olmaya kadar geniş bir yelpazede sorunlara yol açabiliyor.

Hürriyet Haber

Bir bebek doğduğu andan itibaren işitme ve anlama yetisine sahip. Bu yeti sayesinde yaşına uygun olarak tepkiler vermeye başlar. İlk üç ayda sese tepki olarak gülümseme, emme davranışını bırakma veya artırma olabilir. İlk üç yıl dil gelişim açısından çok önemli bir süreç. Bu çevresel sesleri algılamadaki kısmi ve tam azalmaya işitme kaybı deniyor. Yenidoğan döneminde oluşmuş olan işitme kaybı, derecesine göre alıcı ve ifade edici iletişim becerilerinde azalma, öğrenme güçlüğü, iletişim bozukluğu ve akademik başarıdaki düşüşten sağır ve dilsiz olmaya neden olacak kadar geniş bir yelpazede sorunlara yol açabiliyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KKB) Bölümü doktoru Gülser Saylam şunları söyledi:

ERKEN DOĞUM DA RİSK FAKTÖRÜ

“Her yıl yaklaşık bin 500 işitme kayıplı bebek aramıza katılıyor. Bu oran riskli bebeklerde yaklaşık 10 kat artıyor ve yüzde üçlere kadar çıkıyor. Riski artıran nedenler ise gebelikte, doğum esnasında veya doğum sonrasında gelişen bazı durumlar sonucu ortaya çıkabiliyor. Gebelik esnasında geçirilen bazı özellikli enfeksiyonlar, iç kulak gelişimine zararlı olabilecek bazı ilaçların kullanımı gebelik sırasında meydana gelebilecek işitme kaybı risk faktörleri iken, travmatik zor doğum, doğumda oksijensiz kalması, çok erken doğum olması, doğum sonrası uzamış sarılık gelişmesi, enfeksiyona bağlı ateşli hastalık geçirmesi işitme kaybı yaratabilecek başlıca risk faktörleri.

TARAMA PROGRAMINA KATILIN

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Her yıl bin 500 bebek işitme kaybı ile doğuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Mart 2018 tarihinde saat 13 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her yıl bin 500 bebek işitme kaybı ile doğuyor haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Eylül 2020, Salı
 • İmsak
  05:13
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:42
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı